Přišla řada lidí ze starých Dobětic. Vyjádřili nesouhlas s tím, že jim za humny bude rejdit těžká technika. Poukazovali na špatný stav příjezdové cesty, sdíleli obavu, že jim vyšší frekvence dopravy znehodnotí domy. Podle Lenky Išové „páni projektanti bohužel zcela selhali. Komunikace je nevyhovující a tristní, marně to řešíme s magistrátem. Představa, že se to zhorší, je naprosto neúnosná. Neničte naše životy,“ vyzvala žena developera.

Ve veřejnosti byli i zástupci Chuderova a Žežic. Přes tyto obce včetně jejich středu s dětským hřištěm developer plánoval tranzit těžké techniky na stavbu. „Neumím si představit, jak tam budeme žít a bydlet,“ uvedla žena z Žežic. „Nečekejte od nás vstřícné jednání. Nechceme být tímto projektem vůbec dotčení,“ upozornila místostarostka Chuderova Lenka Pirklová.

Advokátka Marie H. u ústeckého okresního soudu, zastupuje ji kolega obhájce Jiří Císař.
Obžaloba: Advokátka zpronevěřila peníze, které jí svěřila do úschovy klientka

Lidé se pozastavovali nad navrhovanou etapizací stavby, kdy až po výstavbě prvních deseti domů chtěl developer zajistit novou příjezdovou cestu na místo přemostěním z nových Dobětic. „Můžete udělat nejdřív most a můžeme jít všichni domů,“ nechal se slyšet jeden z diskutérů. Další z nich ale poukázal, že přemostění povede přes relaxační areál domova seniorů, které tak připraví o klid.

Lidem vadil i unifikovaný architektonický návrh domů. „Je to panelák naležato,“ poznamenal jeden z oponentů. Lidé tam budou žít na svých zahradách zavření za ploty, varovali diskutéři. Navíc tam budou jezdit auty. Domy jsou dimenzované na dva vozy, může jich tu být až 150. Dalším vadilo, že výstavbou utrpí příroda. Lidé, kteří v místě žijí, zmiňovali přítomnost srnky, kolouška, roháče, ptáků či mloků.

Desítky nových domů mají vyrůst na louce nad Doběticemi.
Nové domy u Dobětic? Promění okolí, znehodnotí ceny pozemků, vadí starousedlíkům

Dotčení jsou také majitelé zahrádek. „Přístup bude během stavby problematičtější, ale zachován bude,“ uvedla projektantka Michaela Sedlecká.

CO BUDE DÁL?

Jan Koutecký z krajského úřadu po diskuzi popsal, co se nyní v procesu EIA bude dít. Středeční připomínky úřad vypořádá, budou jedním z podkladů pro zpracování posudku. Kraj potom vydá konečné závazné stanovisko. To bude buď nesouhlasné, nebo souhlasné. V druhém případě investorovi poslouží k navazujícímu územnímu a stavebnímu řízení. „Souhlasné stanovisko vždy obsahuje podmínky,“ dodal Koutecký.

Lidé developera na závěr vyzvali, aby se k jejich připomínkám vyjádřil. „Uvidím, jaké podmínky mi z tohoto jednání vyplynou. Poradím se s týmem. Rád bych odpověděl nějak konkrétněji, ale teď nejsem schopen,“ uvedl Eisner.

Mohlo by vás zajímat: Developer Michal Eisner: Že budeme mít až takové problémy, jsem nepředpokládal