Obec, která si v červnu připomněla také 80 let od založení první české školy, lákala na koncert na zámek, otevřela hrobku Chotků, pozvala seniory na hudební odpoledne a na taneční zábavu v restauraci Tivoli, kde voněla zabíjačka. Oslavy zpestřila prohlídka velkobřezenského pivovaru, sport zase bavil v Pískovně ve Valtířově.

V PRŮVODU ŠEL I KAREL MAY

Odtud také vyšel v sobotu průvod osobností spjatých s historií obce od pravěku až dodnes. Herci i nadšenci představovali lovce mamutů, jeptišky, šlechtice Chotky. Nechyběl skladatel Richard Wagner, průmyslník Meinl, novinář František Palacký se špacírkou i knihou německých básní nebo věhlasný spisovatel Karel May.

„Určitě Velké Březno navštívil. Jen nevím, zda jako slavný spisovatel, nebo když prchal ze Saska před spravedlností,“ řekl historik Martin Krsek, který oblékl kostým autora Vinnetoua.

Zdroj: Deník/Radek Strnad

Lidé byli z průvodu nadšení. „Pěkně to vybrali, až jsem z toho měla husinu. Dojalo mě to,“ přiznala Věra Mixová z Ústí.

Oslavy výročí vrcholily koncerty skupin Stará škola i UDG a ohňostrojem. „Akci jsme chystali možná rok. Hlavní zásluhy na oslavách má naše kulturní komise, její předsedkyně paní Charvátová, můj zástupce Michal Šidák, který organizoval průvod, a já,“ poznamenal starosta obce Michal Kulhánek.

OSLAVA ZA PŮL MILIONU

Třídenní oslava stála půl milionu. „Pomohl Ústecký kraj i místní firmy a živnostníci, také pivovar. Dali více než 140 tisíc korun,“ doplnil starosta, kterého těší, že vše klapalo, jak mělo. „

Kreativní odpoledne v parku TGM na Střekově,
FOTO: Střekovský park se stal rájem všech šikulů

Mám slzy na krajíčku. Nejtěžší byl průvod historických osobností, sehnat kočár, koně a historická auta. S nápadem přišel kastelán našeho zámku Miloš Musil, v průvodu byl jako Palacký. Nést cedule se jmény osobností navrhla Kateřina Valešová.“

Průvod vítaly davy a hlídala policie. Zastavil se až v Březně. „Byl nad mé očekávání, prostě parádní,“ žasla výtvarnice Eva Vagnerová z Valtířova, kolem jejíž galerie průvod šel.

Věře Šimonové se zase líbilo jedno z vozidel v průvodu. „Ještě kočár, ale už s motorem,“ divila se.

„Pro mě je průvod srdeční záležitost, jsem patriot Března. Až se mi teď derou slzy do očí. Klaním se pořadatelům, skvělá práce! A počasí je fajn,“ byl rád Míra Popelka i s vnoučaty.

Houbaři letos zažívají opravdové žně.
FOTO: Houby rostou. Nikdo nepoví, kde