Hotel Praha ukončil provoz po povodních v roce 2002, které ochromily podstatnou část obce na pomezí ústeckého okresu. Před osudovými záplavami byl hotel vyhledávaným a populárním místem, pamětníci dodnes vzpomínají nejen na diskotéky, na které se sjížděli i lidé z okolních vesnic. 

Přes dvacet let budova pod soukromými majiteli chátrala. Ovšem nyní to vypadá, že se zálezelský kolos v blízké budoucnosti vzpamatuje a ožije. Obec objekt odkoupila, kupní cena i s přilehlými pozemky činila 2 450 000 korun.

Z procházky po Dolních Zálezlech.Bývalý Hotel Praha v Dolních Zálezlech.Zdroj: Deník/Janni Vorlíček

„Již v červenci 2023 se nám od jednoho ze spolumajitelů podařilo odkoupit polovinu budovy. V prosinci pak od druhého spolumajitele druhou polovinu budovy. Naše obec je nyní zapsána jako majitel celé nemovitosti,“ zveřejnili představitelé obce informaci na facebookových stránkách.

Bývalý hotel Máj v Ústí nad Labem je hrůzostrašnou vizitkou krajského města.
Zaostřeno pošesté: Neskutečná ostuda ostud. Máj děsí Ústečany právem

Důvodem koupě hotelu Praha je podle starostky Magdy Pejšové snaha o zamezení další devastace objektu.

„Cílem je postupné uvedení do stavu, který umožní využití pro občany naší obce za pomoci vhodného dotačního titulu,“ doplnila Magda Pejšová s tím, že v dohledné době dojde k zabezpečení místa a provedení nejnutnějších úprav, které zamezí dalšímu poškozování budovy.

Věděli jste, že kolem roku 1930 se v Dolních Zálezlech uvažovalo o stavbě unikátního hotelu? Ústečtí historici před deseti lety narazili na plán nizozemského architekta Jana Duikera postavit v obci luxusní hotel při labské pláži. Dolní Zálezly totiž byly za první republiky brány za příjemné letovisko, což způsobovalo turistický rozmach a mnoho nových hostinců či hotelů. Jenže od plánu se nakonec upustilo kvůli nepříznivé době. Přišla celosvětová hospodářská krize a i kvůli čím dál více znečištěnému Labi zároveň postupně vyprchalo rekreační kouzlo Dolních Zálezel.

Mohlo by vás zajímat: Neskutečná ostuda ostud. Máj děsí Ústečany právem

Zdroj: Deník/Jan Pechánek