„Klasický pořadník neexistuje. Když se některé místo uvolní, vytipujeme ze seznamu zájemců člověka, který místo v domově aktuálně potřebuje. Takže čekací doba může být pět let, ale i čtrnáct dní. U nás nyní žádné volné místo není," konstatoval Petr Boťanský, ředitel Domova pro seniory na Severní Terase, jehož kapacita je zhruba 180 míst.

ORLICKÁ MÁ 1 MÍSTO

V Domově pro seniory Orlická a Azylovém domě pro matky s dětmi je pro seniory 172 lůžek.

Aktuálně mají v Orlické jedno volné místo pro muže. „Ale zájemců evidujeme více než tři sta. V případě volného místa jednáme s rodinami žadatelů, záleží i na doporučení lékařů a dalších okolnostech. Vzhledem k tomu, že sídlíme ve věžáku, by náš klient měl být alespoň zčásti soběstačný, protože naše prostory nejsou bezbariérové," připomněla ředitelka domova pro seniory Jarmila Nováková.

Žádostí o umístění v Domově pro seniory v Doběticích je dokonce přes sedm set. Kapacita je přitom pouze 150 lůžek.

POTŘEBA DALŠÍHO DOMOVA

„Hodně žadatelů si však dává žádost s určitou perspektivou až to budou potřebovat, a žádají třeba v několika zařízeních. My seznamy aktualizujeme s tím, abychom věděli, jak na tom který zájemce je. Zda je ještě soběstačný, nebo již potřebuje odbornou péči v domově," vysvětlila Gabriela Stanková, vedoucí sociálního poradenství v domově.

Ústí nad Labem provozuje sedm domovů pro seniory a pečovatelskou službu. Dvě zařízení jsou mimo území města.

„Jsme ve zvláštní situaci. V řadě jiných míst provozuje domovy pro seniory Ústecký kraj, my v našich zařízeních poskytujeme služby i pro mimoústecké občany. Je to samozřejmě velmi finančně náročné. V rozpočtu je na tento účel i s potřebnou rezervou 108 milionů korun. Potřebovali bychom další domov, některé varianty jsou v jednání, ale rozhodovat budou opět peníze," uvedl náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.