Tři domy v ústecké sociálně vyloučené lokalitě Předlice, na které byl vydán demoliční výměr, mají nové majitele a do roka by měly sloužit bydlení. Řekl to místostarosta Městského obvodu Ústí nad Labem město Karel Karika (PRO! Ústí).

Domy, jejichž majitele se nedařilo dlouhé roky dohledat a byly zatíženy exekucemi, koupili místní lidé. Desítky nemovitostí v Předlicích se před lety staly terčem úvěrových podvodů, oficiálními vlastníky jsou lidé z celé země. Pro úřady jsou většinou nedohledatelní. Ústecká radnice se snaží Předlice oživit a přilákat tam investory.

Plánovaný rozvoj

Právě v plánovaném rozvoji Předlic vidí radnice důvod, proč domy mění majitele. „Domy se daří prodávat. Nejsou naše, my je neprodáváme, ale k tomu prodeji nastala doba. V těch domech je skrytý potenciál Předlic," řekl Karika. Nové majitele by podle něj v budoucnu mohlo mít dalších 14 problémových domů. „V současné době evidujeme převis těch, kteří by chtěli nakupovat a opravovat tyto nemovitosti," doplnil Karika.

Noví majitelé se podle Kariky zavázali, že domy do roka opraví. „Dosud jsme museli zabezpečit domy a okolí, aby někoho nezranily. Teď tu povinnost mají noví čistí majitelé," řekl Karika.

Město ušetří

Město podle Kariky navíc výrazně ušetří. V případě jednoho domu už město rozhodlo o vypsání zakázky na jeho demolici za 3,5 milionu korun. Náklady mělo nést město a zpětně je po majiteli vymáhat. „Připravujeme podklady pro radu města, aby byla tato věc stažena. Město tím ušetří," doplnil Karika.

Vybydlený dům koupil ve veřejné dražbě za několik desítek tisíc korun Ústečan Boris Rudý, který má v Předlicích další domy s nájemními byty. Rudý už dříve řekl, že věří v záchranu Předlic. „Podívejte se, jak vypadala v Ostravě Stodolní a jaký je dnes z ní fenomén. Neříkám, že tady to bude Stodolní, ale určitě to půjde. Zachránit celé Předlice ale určitě ne, tak 20 procent domů by mělo jít dolů," řekl.

Že by se domy dostaly do rukou spekulantů, Karika nepřipouští. „Nesdílím tyto obavy. Jestli těch spekulantů bude deset patnáct procent, tak se ta situace dá zvládnout," dodal Karika.

Kruhový objezd

Radnice už dříve avizovala, že chce do Předlic nalákat nové investory. Společně s krajem a Severočeskou vodárenskou společností postaví v centrální části dlouho plánovaný kruhový objezd. V jeho blízkosti má stát autosalon místního podnikatele.