Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústí hledá novou vizi dopravy ve městě

Ústí nad Labem - Právě vznikající generel má najít lepší řešení pro dopravu ve městě na příští desítky let.

13.8.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Odlehčit centru města. Lépe propojit okrajové čtvrti navzájem a s přístupovými silnicemi. Snadnější napojení na dálnici D8. Zlepšení hromadné dopravy a bezpečnosti na silnicích. I to jsou cíle, jež si do budoucna klade ústecký magistrát. Proto zpracovává takzvaný dopravní generel, tedy dokument pro bezproblémové fungování dopravy ve městě.

Jak vysvětlil náměstek primátora Jan Řeřicha, město de facto hledá optimální řešení ke zvládnutí alarmujícího nárůstu dopravy v Ústí. „Již teď je kapacita maximálně vytížená, v některých hodinách i přetížená, a je jasné, že bude ještě hůř. Musíme najít způsob, jak zabránit kolapsu.“

Jeho slova potvrzují i čísla. Podle Dalibora Dařílka, vedoucího ústeckého odboru dopravy, na páteřních městských komunikacích projede za 24 hodin až 30 tisíc vozidel. „Generel nám má pomoci těmto komunikacím odlehčit.“ Je to podle něj o to složitější, že krajská metropole je sevřená v údolí a musí se počítat i s členitostí okolí, převýšením i tím, že ji dělí Labe.

Práce skončí až za další dva roky

Na generelu dopravy začalo město ve spolupráci s dalšími institucemi pracovat v září 2008. Termín dokončení je naplánován na září 2012. Práce se tedy teprve rozjíždějí. Hlavní zásady jsou ale jasné. Nové řešení by mělo nejen odlehčit centru od dopravy a lépe propojit městské čtvrti s přístupovými komunikacemi do města i s dálnicí D8, ale i snížit intenzitu dopravy v obytných částech a zpřístupnit nové rozvojové plochy pro kvalitní dopravní infrastrukturu.

Nejdříve by ale podle náměstka Řeřichy měla přijít na řadu opatření ulevující středu města. Například na křižovatce Masarykova – Pařížská – Brněnská a ruch ve Velké Hradební ulici si žádají rychlé řešení. „Jezdím tudy nerad, vládne tu chaos. Milion přechodů, chodci skáčou pod auta. Je to o nervy,“ postěžoval si motorista Jan Krotil.

Též trasa z Klíšské ulice podél autobusového nádraží na kruhovou křižovatku pod Větruší není zrovna idylická. Nebo od divadla přes Mírové náměstí do Hrnčířské sice nákladní ani osobní vozy běžně nesmí, ale zásobovacích se tu pohybuje tolik, že tu je prakticky pořád nadmíru rušno. Nezřídka se stává, že trolejbusy čekají ve frontě, než závozník vyloží párky. Jedním ze zvažovaných návrhů je proto omezit zásobování jen na určitou dobu.

Poslouží to i pro územní plánování

Generel dopravy poslouží také jako podkladový materiál pro nový územní plán, který město rovněž vytváří. V tomto plánu by už měly být rezervované prostory určené pro budoucí dopravní infrastrukturu, aby bylo jasné, že zde nelze stavět nic jiného.

„Generel se zamyslí třeba i nad obchvatem města, zvýšením bezpečnosti na všech silnicích i nad upřednostněním veřejné dopravy před tou individuální,“ vysvětloval Dařílek s tím, že z těchto důvodů město také zpracuje bezpečnostní audit. V něm chce stanovit, která místa jsou nebezpečná. Ať už z pohledu řidičů, nebo technického stavu právě dopravní infrastruktury.

Dále se Ústí chystá zaměřit třeba na parkování i na zlepšení podmínek pro cyklisty. Návrhy budou uskutečněny postupně a měly by splňovat účel po několik dalších desítek let. Při tvorbě generelu dopravy Ústí spolupracuje i s dalšími evropskými městy v rámci projektu Archimedes.

Jitka Hadašová
Janni Vorlíček

13.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.
51

Odpoledne začínají volby do Sněmovny

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

FOTO: Přespolní běh UJEP rozhodla cílová rovinka

Ústí nad Labem - Za chvíli se Ústí nad Labem bude říkat město amatérských běžců. Před týdnem se závodilo pod Erbenkou, v neděli v Dubicích, se středu USK Slávie - oddíl běhu na lyžích v součinnosti s KTVS PF UJEP nabídla veřejnosti přespolní běh pod záštitou rektora UJEP Martina Baleje. 

FOTO: Šatny fotbalistů jdou k zemi, dostanou nové za 9,6 milionu

Mojžíř - Peníze na opravu zázemí mojžířských fotbalistů schválili v září zastupitelé města. 

Štola v Mikulově láká na Hornický den

Mikulov v Krušných horách - V sobotu se uskuteční Hornický den ve štole Lehnschafter v Mikulově, který bude spojený s tradičním setkáním majitelů důlních lamp.

Na boj se žloutenkou vyčlenili ústečtí radní skoro čtvrt milionu korun

Ústí nad Labem - O příspěvku 5 tisíc korun pro každou základní či mateřskou školu i Dům dětí a mládeže rozhodla rada města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení