Podle náměstka primátora pro sociální záležitosti Tomáše Vlacha sice mělo Ústí na podání žádosti o dotaci minimum času, ale společně s partnery se ji podařilo získat. „Peníze jsme rozdělili mezi ně. Vycházeli jsme z toho, že se už do pomoci Ukrajincům zapojili nebo na základě jejich pověření ve vztahu k běžencům od ministerstva vnitra nebo zapojení do pomoci na základě dobrovolnosti. Programy během prázdnin primárně řeší děti a mají snahu vytvářet mezi Ukrajinci a Čechy kontakty tak, aby vzájemné soužití bylo co nejlepší. Podle zpráv z ukrajinské komunity bych řekl, že zájem o tyto programy panuje velký,“ vysvětloval Vlach.

Prostředky tedy ústečtí radní přerozdělili mezi organizace, které organizují kupříkladu obecné poradenství, jazykové kurzy, mimoškolní aktivity pro děti jako příměstské tábory s výukou jazyka nebo zájmové kroužky, společné aktivity s dětmi z hostitelů či aktivity podporující bezproblémové soužití uprchlíků a místních lidí. Patří mezi ně například Dům dětí a mládeže a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Ty podle svého ředitele Jana Eichlera pořádají čtyři různé aktivity.

Zasedání licenční komise v ústecké zoologické zahradě
Na zoo si došlápla kontrola. Zajímal ji aktuální stav i záchrana členství v EAZA

„Například příměstský tábor zaměřený na výlety do hradů a zámků. Během tábora chceme odstranit jazykovou bariéru hravou formou. Celkem to budou tři výlety. Další příměstský tábor se zaměřuje na sport a výtvarnou výchovu, tady bude jeden výlet, opět s hravou formou výuky češtiny. Třetí tábor bude o hudbě a malování. I tady děti čeká celodenní výlet za poznáním naší historie a kultury. Tábor doplní výuka angličtiny s češtinou formou her a animací. Součástí táborů jsou svačiny a pitný režim,“ přiblížil ředitel Eichler.

Stmelují se i senioři

Čtvrtá z aktivit se podle Eichlera zaměřuje především na seniory. Její podstatou je několik společných setkání seniorů z Ukrajiny a Čech, aby se navzájem poznali a předali si vzájemně svou kulturu a historii, popovídali si o současnosti obou zemí, procvičili jazyk, rozvíjeli zájmy a vyměnili si životní zkušenosti. „Doplníme to malováním a dalšími aktivitami. Připravujeme návštěvu výstavy a besedy, na jeho konci zorganizujeme výstavu obrázků, které z toho vzejdou. Snažíme se, aby to bylo příjemné pro všechny,“ poznamenal Eichler.

Dům dětí a mládeže a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků na to obdržely přes 460 tisíc korun. Dotaci od města obdrželo i Dobrovolnické centrum, a to téměř 527 tisíc, dále Spirála zhruba 164 tisíc a Poradna pro integraci přes 383 tisíc korun.

Vizualizace obchodního centra na Střekově, s Lidlem a dalšími obchody.
Začátek stavby obchodních center na Střekově a v centru Ústí zůstává ve hvězdách

O programy neziskovek mají zájem i Volyňští Češi a Ukrajinci ubytovaní v hotelu Vladimir. Alespoň tedy podle Karla Kariky, který se o ně stará. „Od Poradny pro integraci máme naplněné dva jazykové programy. Rozhodně o to panuje velký zájem, kurzy jsou plné, i dětská a adaptační skupina. Využíváme různé další projekty a výlety, třeba z knihovny. Je zde ubytováno kolem 180 lidí. Někteří odjedou jen na chvíli na Ukrajinu a zase se vrací, protože mají domy rozbité. Jezdí jenom za příbuznými. Takhle se točí dvě až tři desítky lidí,“ uvedl Karika.

Státní dotace podle městské mluvčí Romany Macové přitekla do Ústí z programu Projekty obcí na podporu integrace držitelů dočasné ochrany na lokální úrovni v roce 2022. „Je určen pro všechny obce, dobrovolné svazky obcí, města nebo městské části a městské obvody statutárních měst, které chtějí podpořit nebo již podporují integraci občanů Ukrajiny, jimž byla udělena dočasná ochrana. Mají pomoci zorganizovat soubor adaptačních a integračních aktivit, řešit či zlepšit stávající situaci v dané lokalitě i k prevenci případných konfliktů,“ dodala Macová.