Výbor tvořený 16 regionálními politiky z Ústeckého a Karlovarského kraje se v pondělí sešel vůbec poprvé po krajských volbách.

Zástupcem předsedy výboru je již politik z Ústecka. „Byl jím zvolený Milan Pípal z KSČM," řekl Deníku mluvčí úřadu regionální rady Vojtěch Krump.

O tom, že předseda bude z Karlovarska, bylo již předem rozhodnuto. „Měl by dostat přednost někdo z Karlovarského kraje. Dosud byl předseda z Ústecka," řekl minulý týden Deníku Petr Brázda z KSČM.

Zatím není jasné, kdo bude ředitelem úřadu. Předchozího ředitele Pavla Markvarta na konci léta zatkla policie a s dalšími lidmi obvinila kvůli machinacím s evropskými dotacemi. Obvinění jsou tři z dosavadních ředitelů, Petr Kušnierz již dokonce nepravomocně odsouzený. Řízením úřadu je pověřená Jana Havlicová. „Výbor jen jmenoval hodnotitelskou komisi," uvedl Krump. Dodal, že politici se rozhodli si k výběru pozvat externí personální agenturu, která bude mít poradní hlas.

Kvůli skandálům kolem dotací, které vyústily nejen v zadržení bývalých ředitelů, ale i exnáměstka hejtmana Ústeckého kraje Pavla Koudy, je jejich proplácení pozastavené. Právě výbor musí pracovat na tom, aby se změnila pravidla a tok dotací se obnovil. „O tomto problému se jednalo jen obecně. Výbor se musí s problematikou seznámit," řekl Krump.

Ačkoli jsou dotace pozastavené, úřad některé projekty v minulých dnech proplatil. „Proplaceny byly nejstarší žádosti o platby. Dalším kritériem pak byla výše zůstatků na účtech. Úřad Regionální rady odeslal veškeré prostředky, se kterými aktuálně mohl disponovat. Bohužel bylo možné proplatit dotace jen pro šest projektů," řekla Havlicová. Úřad prý všechny platby konzultoval s ministerstvem. Peníze směřovaly především na ústecké projekty. Ústí nad Labem dostalo peníze za hřiště místo sektorového centra. Proplacená byla i stavba hotelu na Větruši a Zubrnice mají peníze na turistický projekt.

Nové vedení

Výbor regionální rady povede Petr Navrátil z Karlovarska. Místopředsedou se pak stal zástupce Ústeckého kraje Milan Pípal. Výbor dosud nerozhodl, kdo se stane ředitelem dotačního úřadu. Politici musí také pracovat na obnovení proplácení zastavených dotací. Úřad má nyní 80 žádostí v hodnotě téměř 2 miliard korun.