Šestatřicet posádek v hlavním závodě dračích lodí. Ve Vaňově bude v sobotu po celý den hladina Labe velmi rozbouřená. Na programu jsou tradiční závody dračích lodí, které přilákaly rekordní účast posádek.

Na břehu podél trasy pak organizátoři očekávají až tisíc návštěvníků. Jak bude celý den vypadat, odtajnil Petr Šolc, organizátor závodů a vedoucí oddílu TJ Chemička rychlostní kanoistiky.

Bude letošní 6. ročník něčím jiný než v letech minulých?
V podstatě to bude stejné jako loni. Na start se však letos postaví 36 lodí. Bude se jezdit ve skupinách po šesti, loni to bylo jen po pěti. Systém rozjížděk bude stejný.

Co byste řekl o doprovodném programu?
Vložené budou ukázky kajakářů a veslařů. Pro děti je připraven skákací hrad a skluzavky. Příchozí si mohou vyzkoušet trenažér. Soutěžit mohou rodinné dvojice, což znamená rodič a dítě do 15 let. Nemusí se do soutěže hlásit předem, stačí se až na místě zapojit do pěti set metrové distance. Časy se sečtou a vítězové berou ceny.

Zájem o závodění byl u Ústečanů obrovský. Za jak dlouho se naplnila startovní listina?
Od 1. února jsme pustili do éteru přihlášky a za tři dny byla startovní listina plná.

A teď to nejdůležitější počasí. Vyhlídky nejsou moc příznivé.
Máme z toho docela hrůzu. Ano, hlásí kolem osmi až dvanácti stupňů. Což o to, dá se v tom jezdit, ale hlavně aby po dobu závodů nepršelo. Pro návštěvníky sice máme připravené stany a deštníky, ale jestli jich přijde opět osm set až tisíc, tak to je velké množství.

Návštěvníci by měli využít na závody hromadnou dopravu, že?
Určitě. Máme nasmlouvané od divadla autobusové spoje navíc. Tam i zpět. Dopravní podnik nám vyšel vstříc. Děláme pro to maximum. Ještě to počasí, kdyby tak šlo ovlivnit.