„Máme zatím k dispozici deset kol, z toho dvě elektrická. Cyklista, který využívá In kartu, má slevu," uvedl přednosta Jiří Dobrovolný.

Přilbu půjčují zdarma

V Ústeckém kraji se kola půjčují také v Děčíně a v Lovosicích. Kolo lze vrátit v jiné půjčovně a přijímají je i na nádraží v Roudnici nad Labem.

Novou půjčovnu kol otevřely ČD na ústeckém hlavním nádraží.Půjčovny v kraji mají 22 kol. „Jsou to horská a trekingová kola v pánské i dámské verzi. Na vybraných tratích přepravujeme vypůjčené kolo zdarma. Lidé mohou svůj cyklovýlet kombinovat s pěší turistikou a využít bezplatné úschovy v určených stanicích. Kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Jsou registrována v systému CEREK, který je přímo napojen na městskou policii. Přilbu půjčujeme zdarma," uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

S nastupující cyklistickou sezonou zahájila už o Velikonocích přepravu kol Doprava Ústeckého kraje. Kola lze převážet na nástavbě nebo vlecích zelených autobusů.

Dopravní podnik se přidá

„Rozšířená přeprava jízdních kol na 35 krajských autobusových linkách bude možná až do 30. října. Přeprava kola stojí dvacet korun," informovala mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Na linkách, které vedou do výše položených horských oblastí, bude přeprava kol zahájena 30. dubna. Přepravit kolo je navíc možné na všech pravidelných vlakových linkách DÚK v kraji, na turistické osobní lodi a na třech z pěti nově zřízených historických železničních linek.

Také ústecký dopravní podnik každoročně zřizuje cyklobusové linky. Jejich spuštění se ještě připravuje. „Předběžně mohu potvrdit, že cyklobusy začnou jezdit 23. dubna až do 30. října. Budou to linky 20 a 21. Jízdní řády budou totožné jako loni," sdělil mluvčí dopravního podniku Luboš Heřman.

Ceník půjčovného jízdních kol ČD Jednodenní nájemné za kolo:
• základní: 250 Kč
Jednodenní nájemné za elektrokolo:
• základní: 390 Kč
Jednodenní nájemné za dětské kolo a dětskou cyklosedačku:
• základní: 100 Kč
(Držitele In Karty nebo jízdenky Labe-Elbe, Eurail, Interrail mají slevu)
Při půjčení kola je třeba složit kauci