Případ byl odhalen při akci Siesta v rámci česko – slovenské spolupráce, informovala v pondělí 19. ledna na tiskové konferenci Národní protidrogová centrála.

20 až 25 let vězení

„Všichni tři jsou stíháni pro zvlášť závažné zločiny, nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a mohou být odsouzeni na deset  až osmnáct let," sdělila policejní mluvčí Barbora Kudláčková.

V případu figurují i čtyři spolupachatelé, zadržení na Slovensku. Ředitel protidrogové jednotky Národní kriminální agentury SR Marián Geleta uvedl, že v regionech Michalovce a Zemplínská Šírava byli dopadeni podezřelí ve věku 24, 24, 26 a 63 let.

„Tři z nich jsou Slováci, jeden je z Čech," upřesnil Geleta. Hrozí jim tresty mezi 20 a 25 lety odnětí svobody. Všichni podezřelí v Čechách i na Slovensku jsou ve vazbě.

Pervitin a marihuana

Českým a slovenským kriminalistům se podařilo zmapovat převoz kilogramu pervitinu a tří kilogramů sušené marihuany. To je množství jen za listopad a prosinec, kdy detektivové činnost skupiny sledovali.

Šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych předpokládá, že  během dalšího vyšetřování bude rozšířen časový záběr – a zvednou se i objemy odhalených nelegálních drogových obchodů a možná i počet pachatelů.

V průběhu prověřování se detektivům podařilo zadokumentovat několik kurýrních cest s vyrobeným metamfetaminem a vypěstovanou marihuanou na Slovensko, kde byly drogy dále distribuovány.

Zatím policisté vědí, že drogy dovážené z České republiky měly namířeno především do východoslovenského regionu.

Shoda náhod?

Zajistit se podle Geletových slov podařilo kilogram metamfetaminu v prodejní hodnotě 80 – 90 tisíc eur, dále 17 tisíc eur v hotovosti – a k tomu ještě 202 tisíc českých korun.

K případu svého zastupitele se v tiskové zprávě vyjádřilo hnutí Společně pro Trmice. Záležitost považuje za nešťastnou shodu náhod. 

„Jednou ze zaručených zásad právního státu je presumpce neviny. Na našeho člena pohlížíme jako na nevinného. Současně pevně věříme, že došlo k nešťastné souhře různých skutečností, které budou v průběhu vyšetřování vysvětleny a bude potvrzena nevina pana Marcela Cichého," uvádí se v prohlášení.