Jednou z takových živnostnic je Eva Palánová z květinářství v ústecké Pařížské ulici. „To je pořád něco. Nebere mi to bezdotykové karty, dokonce ani když je zasunu do terminálu. Když dělám uzávěrku, vyjede mi to údaje se zpožděním, co zadám v pátek, mám až v pondělí. Navíc mi to stále ukazuje špatné DIČ," stěžuje si živnostnice.

MAJÍ STRACH Z POKUT

Podle ústeckého technika Radka Fajgla, který se mimo jiné zabývá i softwary pro EET, však samotné připojení složité není. Čtěte také: V Ústeckém kraji se s EET vyrovnávají různě, někde vzrostly ceny

„Stačí certifikát a přístup k internetu. Otázkou je ale pokladna samotná. Pro lidi, kteří ji předtím nepoužívali, to asi bude dost složité," myslí si.

Kvůli špatně fungující pokladně má Eva Palánová obavy z pokut, které by jí mohl vyměřit finanční úřad. „Nikdo nám k tomu nedal vůbec žádné informace, takže se opravdu bojíme, jestli nám nenasázejí pokuty. Vždyť my vůbec nic nevíme," podotýká živnostnice z krajského města. Přečtěte si: EET vtrhlo do Ústí. Vysmátá žába zavřela, Mongolové si starosti nepřipustili

Ne vždy ale provází zavádění EET podobné trable. Například ve vedlejším obchodě s tabákovými produkty, který je také v ústecké Pařížské ulici, to bylo otázkou pár okamžiků. Pokladnu už na to měli připravenou dopředu, protože vedení firmy počítalo, že jednou se budou muset připojit.

CO KDYŽ TO ZASE SPADNE

„Samotná aktualizace trvala deset minut. To bylo bez potíží. Jen by mě zajímalo, jestli jim to první den po spuštění zase celé nespadne. Co s tím potom budu dělat, když musím zákazníkovi dát jeho účtenku?" zamýšlí se prodavačka Dana Zettlitzerová.

Kolik obchodníků, na které se vztahuje EET, zůstane po 1. březnu na Ústecku a v celém Ústeckém kraji nepřipojeno, není tak docela jasné. „Údaje tohoto typu vůbec nesledujeme," uvedl mluvčí Finančního úřadu pro Ústecký kraj Radim Vlačiha.

Další články k tématu: Na Hnátě točí jedno pivo za druhým