„Zatím přišli pouze tři voliči. Minulý týden v šestnáct hodin jsme jich měli šest, za oba dny něco přes dvacet. Jak to bude nyní, není těžké spočítat, náklady na jednoho voliče jsou vysoké," poznamenal zapisovatel volební komise v přístavu v Novém Světě Martin Novotný.

VYRAZILI S URNOU ZA VOLIČI

Spolu s kolegyní se vydali statistiku trochu vylepšit. S přenosnou urnou vyrazili k manželům Kaplanovým.

Alois Kaplan už je vyhlížel za oknem. „Chodili jsme ke každým volbám, teď je manželka nemocná, tak chodí komisaři k nám. Považuji to za občanskou povinnost. O politiku jsem se zajímal už jako malý, když táta se strejdou poslouchali za války Londýn, a dobře si pamatuji volby v roce 1946, to bylo hodně dramatické," vzpomínal pan Kaplan.

O moc větší účast neměli ani v okrsku číslo 1 v Obchodní akademii v Pařížské ulici v centru města.

ZŠ VOJNOVIČOVA JE VÝJIMKOU

„Pět," suše konstatovala v 17 hodin Anna Dryáková, členka volební komise. „Čteme, luštíme křížovky, kolegyně má tablet, dalo by se tu i plést. Ale jakou to má cenu? Lidi nemají zájem. Je to ještě demokracie?" pokrčila rameny Anna Dryáková.

V Rýdeči měli v tu dobu osm voličů ze zapsaných 87. „Ale další už se blíží, vidím je z okna," hlásila členka volební komise. Slušnou účast 43 lidí zaznamenali v Základní škole Vojnovičova na Bukově. Lidí prý tam chodí dost.

V Sebuzíně se dostali k číslu třicet. „Máme 535 zapsaných voličů, lidi se tu znají, jsou tu zvyklí chodit volit, snad jich i tentokrát přijde víc než jinde," přála si zapisovatelka volební komise Jitka Tomanová.

Malý zájem voličů tradičně provází druhé kolo senátních voleb na Ústecku.