Osmák Jakub se během proslovu Andreje Babiše údajně zmocnil reproduktoru a pokusil se jej z borovanského náměstí odnést. Prakticky okamžitě si vysloužil důrazný zákrok neuniformovaných mužů zákona. Poté, co jej na zemi zpacifikovali, ho převezli na služebnu do Lišova. Chlapcovu matku odmítli vzít s sebou.

Školák podle matky trpí poruchou autistického spektra. Chlapec podle ní nemohl před zatčením rozpoznat, že se jedná o policisty. Jeden z nich měl dokonce na sobě kšiltovku s logem Babišovy kampaně.

Zásah sklízí kritiku na sociálních sítích. Znechucení skrze twitterový účet Policie ČR vyjádřil také policejní prezident Martin Vondrášek. „Celou věc předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů. V reakci na aktuální dění se proto sejdu s jihočeským krajským ředitelem, od kterého budu chtít vysvětlení. Nepřipustím, aby příslušníci policie nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy," reagoval na oficiálním policejním twitteru.

Setkání s jihočeským policejním šéfem Luďkem Procházkou avizoval na pátek.

Vyhrocené situace provázejí tento týden Babišova setkání s občany na řadě míst v Jihočeském kraji. K podobnému incidentu jako v Borovanech došlo ve středu 3. srpna také v Českém Krumlově. Tam měla žena udeřit neuniformovaného policistu, který do ní během setkání příznivců a odpůrců expremiéra šťouchal. Na videu, které se objevilo na sociálních sítích, se jí zastává řada křičících lidí a chce po dvou policistech v civilu legitimaci. Žena byla taktéž zadržena a v poutech převezena k výslechu.

Ženu odvedli v poutech

Policie k tomu již dříve sdělila, že postup a taktiku policistů prověří policejní úřad vnitřní kontroly a že žena policistu v civilu napadla. Ona sama se vyjádřila deníku Forum24 s tím, že muž do ní strkal, a tak mu vlepila facku. Taktéž podle svých slov netušila, že jde o policistu. Po výslechu byla propuštěna a je s ní vedeno přestupkové řízení.

Oba zásahy odsoudil také jihošeský hejtman Martin Kuba. „Zákroky Policie ČR během setkání Andreje Babiše s voliči u nás na jihu Čech považuji za nepřijatelné. Zejména zákrok v Borovanech je pro mě přes čáru. Spojil jsem se dnes s policejním prezidentem, který mě informoval, že věc již prošetřuje. Budu chtít informace o výsledku," upozornil na svém twitteru Kuba.

Jak to vypadlo v Krumlově, přiblížil reportérce Deníku na místě velitel městské policie Václav Šítal. Před kinem Luna spustili odpůrci Andreje Babiše mohutný protest. Vygradovalo to dokonce potyčkou se strážníky. „Nebylo to ale nic vážného,“ sdělil Václav Šítal. „Dva strážníci sledovali situaci zpovzdálí, neboť pan Babiš měl svou ochranku, ale pak to někteří jedinci začali přehánět. Došlo ke konfliktu, když se strážníci snažili dotyčné uklidnit a pochopitelně se nemohli nechat dát odstrkovat. Na to konto přijela i policie. Také jsme řešili, že akce nebyla ohlášená na městský úřad, byl nahlášen pouze zábor veřejného prostranství, což není totéž.“

GIBS musí znepokojující události prověřit, řekl Fiala

Prověřit chování policistů na Babišových předvolebních akcích chce také premiér Petr Fiala (ODS), který o to požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna. V pátek dopoledne to oznámil na svém twitterovém účtu.

„Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí," uvedl Fiala. Pro demokratický stát je podle něj důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu jeho represivních složek.

Obdobně na sociálních sítích reagoval taktéž Rakušan, který uvedl, že sdílí rozhořčení veřejnosti nad policejním zákrokem, a ocenil, že policie indicent hodlá prošetřit.

Divoké bylo setkání s voliči i na Táborsku, ve čtvrtek 4. srpna v Sezimově Ústí létala na Babiše vajíčka, v Táboře potom dav příznivců a odpůrců musely rozdělit uniformované policejní hlídky. Jedna seniorka měla dívce, která Babišův tým vypískala, zlomit píšťalku.

V Třeboni expremiér mítink narychlo ukončil mimo jiné kvůli údajné informaci o plánech na spáchání atentátu. Ta se podle závěrů policie nakonec nezakládala na pravdě.

Babiš jezdí za voliči po Česku už několik týdnů, pořídil si k tomu speciální obytný vůz. Odmítá, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami. V pátek jeho tour pokračuje v Karlovarském kraji, navštíví Žlutice, Bochov, Toužim, Ostrov a Loket.

Svou roadshow po Česku okomentoval na oficiálním facebooku i sám Andrej Babiš. Shrnul, že už se svým týmem objel 160 míst. „Sto šedesát zastávek s obytňákem. S Vámi. Moc si vážím vaší podpory. A jsem rád za každý podpis. Za každou fotku, o kterou mě požádáte. Taky jsem strašně vděčný za dárky, které mi dáváte. Štrúdly, řízky, zákusky, figurky, srdíčka, vždycky mi to udělá velkou radost," vyjádřil se.

Komentoval i přítomnost svých odpůrců. „Ta zlost, agrese jsou někdy totálně za hranou. Mrzí mě to, jak si někdo vykládá demokracii. Ale je to bohužel realita, tím víc si vážím statečnosti našich fanoušků, kteří se jich nebojí," dodal Babiš.