Blíží se svátek Památky zesnulých, lidově zvaný Dušičky. Během něj se na hřbitovy vypraví nejen davy vzpomínajících, ale také vandalové a zlodějíčci. „Letos strážníkům s ostrahou hřbitovů vypomohou i dobrovolní hasiči, kteří se strážníky budou tvořit smíšené hlídky. Ty se budou především věnovat dohledu nad dodržováním vládních nařízení v rámci koronaviru,“ uvedl Jan Novotný, zástupce ředitele ústecké městské policie.

Ústečtí strážníci hlídají v dušičkovém období hřbitovyZdroj: MP Ústí nad LabemPozornost strážníků a hasičů se samozřejmě zaměří i na různé nenechavce, které mohou zlákat výzdoby hrobů, nebo různé předměty odložené pozůstalými při úpravě a zdobení hrobů jejich zesnulých příbuzných a známých. „Pro řadu lidí je návštěva hřbitova událostí, kterou absolvují třeba jen jednou do roka, a to právě v těchto dnech. Někteří chodí za svými zesnulými každý týden a někteří, hlavně lidé z daleka, se přijedou podívat a zavzpomínat na své blízké jen v tomto období. Na ústeckých hřbitovech a v jejich okolí se proto bude každou hodinu pohybovat několik pěších hlídek a v noci se na tato místa zaměří i strážníci se psy,“ upozornil Novotný.

Řidiči by si měli dát pozor také na správné parkování. Kvůli ochraně zdraví svého i ostatních je vhodné cestu na hřbitov zvážit a případně ji v rámci větší skupiny lidí rozdělit do více dnů.