„Zaměřujeme se na sběrače kovů, kteří právě v tomto období stupňují svoji aktivitu a svým protiprávním jednáním způsobují škody na majetku pozůstalým, kdy se někteří pobertové neštítí odnést do sběrných surovin různé kovové prvky z hrobů, nebo třeba i urnu," sdělil zástupce ředitele městské policie v Ústí Jan Novotný.

Podle jeho slov nejde jen o krádeže kovů, ale i o další druhy drobné kriminality.

Nepozornost hlavně u seniorů

„Drobní zlodějíčkové využívají nepozornosti hlavně u seniorů, kteří se mohou stát obětí krádeží. Když pozůstalí upravují hroby, jejich kabelky nebo příruční zavazadla zůstávají na chvíli bez dozoru. Právě v tomto nestřeženém okamžiku je pak tito pobertové zcizují. Často dochází také ke krádežím květinových výzdob hrobů, svíček a dalších předmětů, které lze snadno a rychle zpeněžit," doplnil Novotný.

Strážníci také v současnosti kontrolují zaparkovaná vozidla, aby na parkovištích v okolí hřbitovů nedocházelo k dopravním zácpám. Zamezit chtějí rovněž drobným krádežím na parkujících autech. „Tyto kontroly budeme provádět na hřbitovech v celém katastru města," dodal Jan Novotný.