„Provozní doba na všech našich pohřebištích je v době od 26. října do 11. listopadu prodloužena do 20.00,“ řekl Jiří Bureš z Městských služeb Ústí nad Labem, pod které spadají hřbitovy Střekov, Skorotice, Krásné Březno, Mojžíř, Vaňov, Církvice a Svádov.

Déle mají v období Svátku zesnulých otevřeno i kanceláře správy hřbitovů na Střekově, kde získáte potřebné informace či tam můžete uhradit nájem za hrobové místo. Novinkou pro letošní dušičkové období na Střekově je možnost se povozit na elektrickém golfovém vozítku. V praxi to bude fungovat tak, že pracovník správy naloží dotyčného na vozítko už na parkovišti a odveze ho až přímo před hrob.

„Jde o službu pro seniory a lidi s pohybovým omezením. Je lepší si ji objednat na telefonu 724 099 722,“ upřesnil Bureš. Před hlavním vchodem bude opět stánek, kde si návštěvníci hřbitova budou moci koupit teplé a studené nápoje. „V loňském roce byl stánek hojně využíván,“ dodal.

To, že jsou Dušičky už za rohem, jsme si ověřili ve středu. Před polednem na střekovském hřbitově nebylo skoro kde zaparkovat. Lidé čistili a zkrášlovali hroby, a když narazili na nějakou známou tvář, tak se zapovídali. Živo bylo i u stánku s květinami před hlavní bránou.

„Jsme tady teď od rána do večera, dvakrát denně doplňujeme zboží,“ pronesla prodavačka. Zájem je o svíčky, řezané i umělé květiny, vřesy a další dušičkovou výzdobu. V kurzu jsou i věnečky. Ty koupíte od dvou set korun výš, záleží na velikosti a použitém materiálu. „Někdo chce věneček z přírodních materiálů a někdo preferuje z těch umělých. Výběr je velký,“ uvedla obsluha stánku.

close Strážníci při kontrole hřbitovů. info Zdroj: MP Ústí nad Labem zoom_in Strážníci při kontrole hřbitovů.

Větší pohyb lidí znamená i větší zájem zlodějů. V pozoru jsou v tomto smyslu ústečtí strážníci i policisté. "Pro řadu lidí je návštěva hřbitova událostí, kterou absolvují třeba jen jednou do roka, a to právě v těchto dnech. Někteří chodí zavzpomínat na své zesnulé každý týden a někteří, hlavně lidé z daleka, se přijedou podívat a připomenout si své blízké jen v tomto období. Na ústeckých hřbitovech a jejich okolí se proto bude pohybovat několik pěších hlídek a v noci se na tato místa zaměří i strážníci se psy," uvedl zástupce ředitele Městské policie v Ústí nad Labem Jan Novotný.  

Strážníci, kteří pochůzkovou činnost provádí přímo na hřbitovech upozorňují návštěvníky na nebezpečí krádeží a radí jim, aby své věci, jako jsou kabelky nebo jiná zavazadla, neodkládali mimo svůj dosah. To se týká i řidičů zaparkovaných vozidel. Těm muži zákona doporučují, aby ve svých vozidlech nenechávali žádné cenné věci a aby je hlavně nenechávali viditelně v autech.

Historie Dušiček

Pro den uctívání památky zesnulých se vžil název Dušičky. Svátek je pozůstatkem Keltů, kteří ve 4. století př. n. l. osídlili Čechy. Tímto keltským svátkem, nazývaným Samhain, začínal nový rok a byl zároveň vnímán jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. V současné době je v zemích s křesťanskou tradicí zvykem o svátku Dušiček navštívit hroby s květinovými dary a rozsvítit svíčku, která má symbolizovat víru ve věčný život. V ČR je vzpomínka na všechny zesnulé vedle Vánoc největším svátkem. K Dušičkám se váže také několik pranostik, jedna například říká, že když na Dušičky (2. listopadu) panuje jasné počasí, oznamuje to příchod zimy.