Šachisté hráli také Turnaj začátečníků, Turnaj žáků, Open bleskový turnaj a Krajský přebor juniorů v bleskovém šachu. Pořadatelem byl šachový klub Spartak Ústí nad Labem.

Seznam účastníků by zabral půl stránky, stejně tak seznam oceněných sportovců. Ředitel turnaje Pavel Chrz  poletoval mezi šachovnicemi, dohlížel na klid, vysvětloval, konzultoval, předával ceny.

Pro nahodilého diváka bylo zcela jistě potěšující zjištění, že mezi dospěláky s kamennou tváří bylo dost těch mladších, žákovský turnaj zabral 20 stolů, v přízemí se odehrávala šachová bitva nejmenších.

Tatínek Petr Šmíd společně s manželkou doprovodili svého devítiletého syna Pavla do přízemí Domu kultury, kde v místech, kde bývají šatny vznikl provizorní šachový stánek pro začátečníky.

Několik stolů sestavených za sebou pokrytých ubrusy a na nich dvacet šachovnic. Jediná dívenka s pohádkovým jménem Lada a 33 školáků kolem deseti let. Pokud si někdo myslí, že mladí šachysté jsou "suchaři", bude překvapen. Kluci hrají fotbal, hokej, tenis. "Náš syn hraje šachy od září loňského roku. Začal sám a dnes má dokonce i svého trenéra. Musel jsem si šachy také nastudovat, abych trochu věděl, co to tam provádí. Je to normální kluk, jako každý druhý. Závodně hraje florbal, pilně cvičí hru na klarinet," ochotně popisuje aktivity svého syna pan Šmíd.

Nevím, kdo tento turnaj celkově vyhrál, po třech kolech vedl právě tento šikula. Odcházel jsem domů spokojený. Královskou hru hrají přeci pouze vzdělaní a chytří lidé. V Domě kultury jich bylo o víkendu skutečně dost.

Zpracoval Miroslav Vlach