„Po 26 letech zavíráme podnik. Tržby máme tak malé, že se nám provoz EET nevyplatí a starší lidé absolutně nedokáží pochopit systém těchto pokladen," řekl Deníku M. K. z Libouchce, který si nepřál být jmenován. „Už několik dní se snažíme propojit pokladnu s finančním úřadem. Bez úspěchu. Proto v prosinci už neotevřu a do konce roku restauraci zruším," dodal M. K., provozní jedné z místních restaurací.

Poslední čísla o registraci podnikatelů sdělil mluvčí Finančního úřadu pro Ústecký kraj Radim Vlačiha. „Počet vydaných obálek prostřednictvím datových schránek je 830 a počet obálek vydaných při ústním jednání je 2 238. Nejde ale o počet daňových subjektů, které si o autentizační údaje pro vstup do aplikace EET požádaly. Jeden subjekt si může požádat o více autentizačních údajů například pro každou provozovnu zvlášť. V naprosté většině si však žádá jeden subjekt o jeden autentizační údaj," vysvětlil Radim Vlačiha.

BYLO TO HROZNÉ, CHTĚLA JSEM SKONČIT

V Ústeckém kraji by se mělo do EET zapojit na pět tisíc daňových subjektů. „Celkové počty subjektů, kterých se první vlna EET týká, v krajích neevidujeme. Podle celostátních čísel je jich přibližně 40 tisíc. Do testovacího provozu se v celé republice zapojilo téměř 14 000 subjektů," doplnil Radim Vlačiha.

Mirka Loskotová z restaurace Imbiss v přístavu v Novém Světě systém také testovala. „Vyzkoušela jsem to, jestli to funguje. Mám vše připraveno, ve čtvrtek můžu začít, ale bylo to hrozné. Uvažovala jsem, že skončím," svěřila se.

Jak dodala, musela si pořídit potřebné vybavení. „Stálo to asi jedenáct tisíc, další peníze půjdou každý měsíc na platby za připojení. Co to přinese, nevím," poznamenala.

Připravenost hlásí i v dalších ústeckých restauracích například v Pivovarské šenkovně, nebo U Vlastence.

Elektronická evidence tržeb platí pro: v 1. fázi od 1. prosince 2016 ubytovací a stravovací služby
ve 2. fázi od 1. března 2017 maloobchod a velkoobchod
ve 3. fázi od 1. března 2018 ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
ve 4. fázi od 1. června 2018 vybraná řemesla a výrobní činnosti.