Na případ upozornil Radim Holeček, který podal trestní oznámení na radního Jana Eichlera.

Eichler je ředitelem ústeckého domu dětí a mládeže. Podle Holečka nenahlásil střet zájmů v okamžiku, kdy se hlasovalo o rozpočtu města na příští rok. „Je nejmarkantnějším důkazem střetu zájmů, navíc okořeněný tím, že nesedí v radě za stranu, za kterou jej voliči zvolili, navržen komunistkou a zvolen nelegitimní koalicí ČSSD, TOP 09 a KSČM," prohlásil Holeček z ODS.

Eichler nařčení poté, co na případ upozornila Česká televize, odmítl. „Nevidím v tom problém," uvedl.

Není ale nejspíše jediný, kdo zákon mohl porušit. V minulosti byl například ředitelem příspěvkové organizace Ivan Dostál za ODS. Problém mohou mít ale třeba i Jakub Zavoral a Arno Fišera, kteří jsou v představenstvu dopravního podniku a navenek ho zastupují.

Holeček Deníku řekl, že případné oznámení na další osoby zváží.

Podle Vladana Brože z organizace Transparency international by zastupitelé měli takový střet hlásit. A to nejen v případě, kdy nějakou organizaci zastupují, ale i v případě, že mají k věci vztah.

„Zákon jim tuto povinnost jednoznačně ukládá. Samozřejmě jim nijak nebrání v tom, aby mohli o daném problému hlasovat," řekl Brož.

Naopak nesprávná je podle něho argumentace, že funkce ředitele příspěvkové organizace města nebo předsedy představenstva akciové společnosti, kterou samospráva stoprocentně vlastní, je všem zastupitelům všeobecně známou informací. „S ničím takových zákon nepočítá," vysvětlil.

Co říká zákon o obcích?

Člen zastupitelstva obce, u něhož skutečnosti nasvědčují, že by jeho podíl na projednávání a rozhodování určité záležitosti v orgánech obce mohl znamenat výhodu nebo škodu pro něj samotného nebo osobu blízkou, pro fyzickou nebo právnickou osobu, kterou zastupuje na základě zákona nebo plné moci (střet zájmů), je povinen sdělit tuto skutečnost před zahájením jednání orgánu obce, který má danou záležitost projednávat.