Flotila vozů na stlačený zemní plyn (CNG) už jezdí na Ústecku. Provozuje ji společnost BusLine, jeden z pěti krajských dopravců.

Otec ředitele a maskot

Dalších šest ekologických autobusů v oblasti přibude do konce roku. „Celý svět jde tímto směrem. Pokud se svezete autobusem v nějaké světové metropoli, pravděpodobně to bude autobus na CNG. Chtěli jsme se také vydat touto cestou, zvlášť v této oblasti, která trpí znečištěním," řekl ředitel společnosti BusLine Jakub Vyskočil.

Nový zelený autobus ve čtvrtek před krajským úřadem pokřtil krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek spolu se známým českým hercem Ivanem Vyskočilem. Nejenže je otcem ředitele BusLinu Jakuba Vyskočila, ale také vlastní řidičský průkaz na autobus i profesní oprávnění.

„Je naším maskotem, protože si do autobusu může sednout a lidi skutečně svézt," vysvětlil Jakub Vyskočil.

Český výrobek

Autobusy pocházejí z dílny české společnosti SOR Libchavy. Na alternativní pohon CNG ujedou 600 až 700 kilometrů. „V zimě, kdy se zapíná topení, které má nějakou spotřebu, se dojezd o něco snižuje," přiblížil provozní ředitel společnosti BusLine Milan Toms.

Stávající autobusy, které musely ustoupit nové ekologické flotile, budou sloužit jako zálohové. Stále splňují všechny požadavky. „Velmi to kvitujeme, cestující totiž nepoznají, že pro ně přijel zálohový vůz," uvedl radní Jaroslav Komínek.

BusLine v Ústeckém kraji obsluhuje dvaačtyřicet procent z celkového objemu kilometrů. Kromě Ústecka jezdí i na Děčínsku, Vejprtsku, Lounsku, Podbořansku a Lovosicku.