Tropická vedra, vysušená půda, pokleslé hladiny řek, vyschlé studny. Letošní léto se zapíše do historie jako mimořádně horké a zároveň extrémně suché. Prvních sedm měsíců bylo v Česku nejsušších od roku 1961, napršelo jen 289 mm.

Sucho se dělí na:Meteorologické – menší počet srážek než je v daném období normální
Zemědělské – sucho v půdě, plodiny nemají dostatek vláhy
Hydrologické – citelné snížení hladin vodních toků
Socioekonomické – nedostatek pitné vody pro obyvatele či užitkové vody pro průmysl, hydroelektrárny nemohou pracovat

Teplotní rekordy láme i letošní listopad, na severu Čech padaly sedm dní po sobě. Hned dvakrát tady meteorologové naměřili nejvyšší denní teplotu – v Kopistech na Mostecku bylo v sobotu 7. listopadu 20,4 °C, v pondělí jim na první místo stačilo 19,7 °C.

Vydatnější déšť ale stále nepřichází, sucho tedy rozhodně nekončí. „Náprava bude vyžadovat víc času. Ideální by byla zima se sněhovou pokrývkou, která na jaře dodá dostatečné množství vody do systému," říká Martin Novák z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem, který připravuje prognózy pro celý sever Čech.

Labe, Lužická Nisa a Jizera na minimu

Labe letos dopravci nevyužívají už několik měsíců. Hladina se v létě pohybovala pod 120 cm, nyní má kolem 140 cm. Průměr na vodočtu v Ústí nad Labem je přitom 240 cm.

„Situaci na Labi ovlivňuje klimatologické sucho v oblastech klíčových pro průtoky na dolním Labi, tedy v povodí horního a středního Labe a v povodí Vltavy," vysvětluje meteorolog.

A ředitel závodu Dolní Labe Jiří Feygl dodává: „Situace je abnormální. Nejbližší předpověď napovídá, že se to v brzké době nezlepší. Na zvýšení hladiny podzemních vod musíme počkat až na zimu."

Sucho v Libereckém kraji hlásí Lužická Nisa a Jizera v okolí Železného Brodu. Kriticky jsou na tom i podzemní vrty v kraji.

„Úrovně hladin podzemní vody vykazují nízký až velmi nízký stav a mělké prameny mají většinou sníženou až velmi malou vydatnost. Vzhledem k předpovědi počasí se bude míra sucha s nejvyšší pravděpodobností i nadále prohlubovat," uvádí aktuální zpráva Povodí Labe.

Problémy se zásobováním pitnou vodou ale zatím nehrozí. „Žádný z hlavních zdrojů nevykázal zásadní deficit, který by ovlivňoval výrobu pitné vody, a to i při zvýšených odběrech v létě," zdůrazňuje mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Bude umělý sníh?

Doplnění zásob vody může trvat i měsíce. Pršet by muselo několik dní v kuse. Podle meteorologů ale listopad příliš deštivý nebude. Říjnový déšť sice zlepšil stav v horních vrstvách půdy, ve větších hloubkách je však zejména na Litoměřicku, Lounsku, Ústecku a Liberecku stále sucho.

V některých lyžařských areálech se už bojí, že v tocích nebude dost vody na umělé zasněžování. Skiareály totiž musí zachovávat minimální průtok.

„Situace je stejná jako v létě, akorát se o tom moc nemluví. Dá se očekávat, že v místech, kde jsme se po suchém létě dostali na minimální zůstatkové průtoky, nebudou moci vodu odebírat," říká Ladislav Merta z Povodí Labe.

Problémy může mít například Rokytnice nad Jizerou. „Vody v potoce není moc. S tím, co z něj můžeme odebrat, a vodou z retenční nádrže vydržíme tak pět dnů. Teoreticky by nám to stačilo na zasněžení půlky areálu v Horních Domcích," popisuje ředitel skiareálu Michal Kopecký.

Podobně je na tom lyžařské středisko Zadní Telnice na Ústecku. „Vodu odebíráme z místního vodního toku s velmi omezenými lokálními možnostmi jejího skladování. Riziko jejího nedostatku tedy jistě existuje," říká jednatel areálu Mário Štefánik.

Letošní sucho začalo už v únoru, protože loňská zima přinesla málo sněhu. Nedostatek srážek pokračoval i na jaře. Na začátku léta už byla krajina vysušená, situaci postupně zhoršovaly opakující se vlny extrémních veder.

Martin Novák: Výkyvů počasí bude přibývat

close Meteorolog Martin Novák. zoom_in Jak byste zhodnotil letošní počasí na severu Čech?
Teplotně výrazně nadnormální byl zejména leden a srpen (v lednu v obou krajích o 3,9 °C nad normálem, v srpnu v Ústeckém kraji o 4,6 °C, v Libereckém dokonce o 5,3 °C). Dubnové srážky byly v Ústeckém kraji slabě nadnormální (114 %), ale podnormální (75 %) v Libereckém kraji. V květnu pak v obou krajích spadla jen necelá polovina dlouhodobého normálu. Velmi suché bylo období od konce června do poloviny srpna, a to kvůli tropickým teplotám, slunečnímu svitu i větru zvyšujícímu výpar z povrchu. Proto se známky půdního – a v případě povrchových i mělkých podzemních vod i hydrologického – sucha projevily i v kraji Ústeckém, kde bylo samotných srážek relativně dost.

Lze očekávat, že podobné extrémní počasí se bude opakovat?
Počasí má mnoho podob a je závislé především na cirkulaci. Nelze předvídat cirkulaci za rok, za dva, za tři… Ale dosavadní práce na studiu klimatického systému se většinou shodují na tom, že extrémních situací bude přibývat. Neznamená to, že by byl extrémní každý rok – to by přestal být extrémem. Ale celkově by mohl být výskyt extrémů všeho druhu četnější, tedy horké léto, chladné léto, období sucha, období výrazných srážek.

Lze odhadnout, jaká bude letos na severu Čech zima?
Současná meteorologie stále ještě neumí sezónní předpovědi, není tedy možné předpovědět průběh celé zimy. A to ani letos, kdy na něm bude velmi záležet například i úroda v roce příštím. Předpovědi na zimu se objevují už od srpna, tedy od dnů ještě tropických, ale svědčí to spíš o nezodpovědnosti těch, kteří takové předpovědi vydávají, než o tom, jaká zima bude.

close Infografika teplotní rekordy Severních Čech. zoom_in

Rekordní rok 2015• Letos jsme zažili 53 tropických dní s teplotou nad 30 °C, což je čtyřikrát víc než obvykle.
• Labe v Děčíně dosáhlo minimálního průtoku od vybudování nádrží vltavské kaskády v 60. letech minulého století.
• Červenec 2015 byl třetím nejteplejším červencem od roku 1961. Slunce svítilo o čtvrtinu víc než jindy. Teplejší byl červenec v roce 1994 a 2006.
• Srpen 2015 byl nejteplejším měsícem od roku 1961. Na ústeckém Kočkově zaznamenali průměrnou teplotu 22,1 °C, tedy nejvyšší za celou dobu pozorování. Dosavadní nejvyšší průměrná srpnová teplota byla 21,2 °C v roce 2003.
• Rekordně vysoké jsou v listopadu na severu Čech minimální ranní teploty. Nejvyšší minimum padlo ve středu 11. listopadu v Děčíně, v 10 hodin tam naměřili 15 °C.