Vana pod Benešovým mostem v Ústí nad Labem se od čtvrtečního rána opět ocitla pod vodou. Nefunkční klapku, která za lagunu podle Ředitelství silnic a dálnic mohla, zkontroloval dopoledne potápěč. Měl s sebou jen standardní ruční nářadí a flexu. Ponořil se zhruba do tří metrů a vytáhl nánosy bahna, hadr a další naplaveniny. Klapka se tak uzavřela, čerpadla se dala do provozu. A Přístavní ulice mohla otevřít své brány.

Inspekce ŘSD u povodňové vany v Ústí nad Labem. Kvůli nefunkční klapce už podruhé voda z Labe zaplavila silnici, která měla zůstat průjezdná i při vyšší hladině.
ŘSD vyřešilo trable s lagunou v centru Ústí. Důležitou silnici už otevřeli

Podle Ústečanů šlo v podstatě o hrdinský čin, na potápěče lidé pěli ódy především prostřednictvím sociálních sítí. „Ať se mi potápěč ozve, zvu ho na pivko. A díky chlape. Cesta z práce bude příjemnější než ta ranní do práce,“ glosoval opravu na Facebooku uživatel Pavel Šesták.

Přidávali se další. „Potápěči bych udělil vyznamenání a dal prémie a lidem z ŘSD bych dal klíčenku a propisku za snahu,“ napsal jiný uživatel pod jménem Klicpeera Pavel.

Ilustrační foto.
Tipy na víkend: Odysseus v divadle, saunování v Brné a bruslení v Povrlech

Vesměs vtipně diskutovaným tématem na sítích byl v předchozích hodinách i samotný hadr, který potápěč z klapky vytáhl. „Bude prosím možné někde ten „hadr” vidět? Třeba v muzeu? Občané by zajisté rádi viděli zasklený kus ušmudlané látky, který na dlouhé dny nekompromisně paralyzoval dopravu v krajském městě. Děkuji. Rád z naší obce vypravím autobus s dětmi a seniory na dechberoucí prohlídku a napínavý výklad kustoda, doprovázený emotivně doplněnou projekcí drsných diapozitivů,“ bavil se situací uživatel Otto Budelovsky.

Šířila se spojení "Ostře sledovaný hadr," "Ostuda hadr" či "Kauza hadr," Ústí si také dle mnohých už celkem pravidelně napouští nejdražší vanu na světě.

Ožilo i video z dílny Pečeného sněhuláka, ve kterém dělník na staveništi přesekne kabel a kvůli tomu položí funkci stavbyvedoucí i generální ředitel, majitel společnosti pak dokonce spáchá sebevraždu.

Video ze seriálu Pečený sněhulák:

Zdroj: Youtube

Obyvatelé Ústí nad Labem si během posledních dnů střílejí z nezvyklých situací více než kdy jindy. Například populární facebooková stránka Panoptikum Ústí nad Labem už ráno chtěla po řidičích, aby zasílali fotografie z dopravního kolapsu. „Posílejte fotky z dnešního dopravního kolapsu. Stejnak sedíte v autě a nemáte co dělat,“ žádali správci stránky své fanoušky.

Došlo ovšem i na vážnější příspěvky. Například senátor a ústecký zastupitel Martin Krsek poukázal na širší selhání i ze strany města. 

„Zajímá nás zejména konkrétní zodpovědnost za provádění nařízených pravidelných kontrol provozuschopnosti podobných zařízení. Kromě svalování veškeré viny na Ředitelství silnic a dálnic z úst primátora Nedvědického jsme jasnou odpověď zatím nedostali,“ stálo mimo jiné v jeho příspěvku. 

Mohlo by vás zajímat: Parádní podívaná. Ústí přivítalo nový rok famózním ohňostrojem

Zdroj: Daria Pilařová, Adéla Stejskalová