Poměrně oblíbené farmářské trhy na Střekově skončily. Patřily totiž k projektům, dotovaným z peněz ministerstva zemědělství. Projekt ovšem v květnu nepokračuje a organizátoři z občanského sdružení Zdravý Sever již na další trhy nemají finance.

„My jsme to, navzdory klepům, nikdy neměli jako výdělečnou činnost," líčil situaci předseda sdružení Vlastimil Žáček.

„Například prodejní místa jsme buď poskytovali zdarma, nebo za nízký poplatek, kdy jsme mezi trhovce rozpočítali pouze nutné náklady na úhradu záboru veřejného prostranství, když nám ho nemohla zaplatit například střekovská radnice," dodal Žáček.

Pravidelné návštěvníky trhů to nepotěšilo. Počínaje prodejci, konče zákazníky. „Mrzí nás to, protože to byl náš kšeft, teď bereme každý," dal se slyšet například Miroslav Votoček z pekárny v Povrlech. „I když to nebyl hodně velký obrat, byly to peníze. Bohužel to skončilo, protože to není dotované."

I sami Ústečané si myslí, že je to škoda. „Mohli jsme být rádi, že sem vůbec někdo přijede," mrzí to  například Kamila Pěnkavu.

Také starostka střekovského obvodu, Miroslava Lazarová (ODS), nad tím vyjádřila politování. „Pro Střekov je ukončení trhů škoda, doufám, že se organizátorům podaří je zase obnovit."

Organizátoři slíbili, že se ještě pokusí najít sponzory, jenže slabinou farmářských trhů většinou bývá jejich náročnost a také finance. Mnoho lidí stále ještě dává přednost ne tak kvalitním potravinám z dovozu v supermarketech. Takže se z produktů domácích pěstitelů dnes stalo téměř luxusní zboží.

I to mohl být důvod, proč například i pořadatelé biojarmarku z minulého víkendu museli vytrpět studenou sprchu v podobě nízké návštěvnosti. Boom a móda minulých let, kdy lidé stáli před stánky dlouhou frontu, jsou už v nenávratnu.

Lidé se prostě už namlsali. Náhradou by se do určité míry mohly stát tržnice, jenže i tam je leckdy k dostání stejné zboží, jako v supermarketech. Nová tržnice teď v Ústí vznikla na bývalém parkovišti, mezi OC Sever a OC Forum, kde by měli stánkaři hlavně nabízet: jarní květiny, bylinky, stromky, zeleninu, med, ryby, koření a proutěné výrobky.