Adrenalinový, divácky velmi vděčný závod sportovních dřevorubců bude hlavním tahákem největší dřevorubecké show v severních Čechách, Festivalu dřeva 2014. Kromě toho 3. Festival dřeva nabídne koncerty, starodávný jarmark řemesel i výukový program pro děti. Akce, ve které sehrají sekery a pily hlavní roli, se koná v sobotu 27. září od 13.00 v Letním kině v Ústí nad Labem.

Nejlepší je Komárek

Nejlepší závodníci z celého Česka, a to včetně úřadujícího vicemistra světa Martina Komárka, zde budou soutěžit v několika disciplínách.

„Jednou z těch velmi atraktivních je Standing Block Chop. Jde v ní o přesekávání stojícího kmene o průměru třicet centimetrů, což simuluje kácení stromů," popsal organizátor akce Libor Zajíček z agentury Crazy Production.

Fyzicky nejnáročnější je disciplína Hot Saw, kdy se dřevorubci potýkají s pilou, která má výkon jako malá motorka. Při disciplíně Underhand Chop se soutěžící snaží co nejrychleji přesekat ležící kmen. Festival dřeva chce ovšem bavit i pomáhat.

Peníze pro Jakuba

„Peníze, jež se vydraží za sochu, kterou na místě vyřeže Martin Komárek, letos předáme ve spolupráci s nadačním fondem Plamínek naděje rodičům Kubíka Müllera s diagnózou alizaeusmerzbacher. To je mimořádná nemoc, která se v současné době vyskytuje u dvou lidí na světě," upozornil Libor Zajíček.

Festival ale chce i vzdělávat. Děti si tu například ověří své znalosti o přírodě, lese a dřevu jako takovém. „Akci doplní jarmark řemesel. Řezbáři zde představí umělecké a řemeslné zpracování dřeva," prozradil Libor Zajíček.

Diváci uvidí při práci košíkáře, dráteníky i další řemeslníky, těšit se mohou na sbírku řetězových pil, prezentaci zahradní a lesní techniky či na zvěřinové hody.

Čechomor i zvěřina

Program vyvrcholí velkým koncertem slavné lidově rockové skupiny Čechomor. Na celý program, a tedy i na Čechomor, je vstupné tradičně zdarma," slibuje ještě Zajíček. A zve návštěvníky, kteří milují zvěřinu, vůni dřeva, moderní techniku, přírodu i úspěšnou a populární hudební skupinu Čechomor.