Profesionální dřevorubci se sejdou už v pátek 28. září v ústeckém Letním kině. A všichni tu budou chtít vyhrát pohár Lesů České republiky. K tomu jim budou hrát kapely v čele s českým hiphopovým poetou Xindlem X. Ten zde představí své nové album „Láska", které v pondělí 24. září vydá.

Na adrenalinovou akci pozvou pořadatelé už ve čtvrtek od 15.30 před ústeckým OC Forum. Exhibici zde bude mít český, světově úspěšný dřevorubec Martin Komárek, velká hvězda chystaného ústeckého Festivalu dřev 2012.

Na místě nebudou chybět vzdělávací panely a stánky s informacemi o lese a přírodě, pestrý jarmark řemesel, výroba dekorativních dřevěných předmětů nebo dětské atrakce s Maxim Turbulenc. A jaké je vstupné? Podržte se, je to neobvyklé, ale žádné!

V Ústí se tedy v exhibičním představení ukáže i trojnásobný mistr Evropy a několikanásobný medailista z mistrovství světa Martin Komárek. „Komárek si zde vyzkouší dvě adrenalinové disciplíny. Bude to přesekávání kmene z prkna ve výšce a řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100 tisíc korun," prozradila Veronika Jandačová z týmu pořadatelů Festivalu dřeva v Ústí nad Labem.

Nyní se tedy podrobněji podíváme na jednotlivé disciplíny dřevorubecké soutěže (Timbersports).

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene): Disciplína simuluje kácení stromů v lese a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené speciálně pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání se žiletkami zde není vůbec daleko od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté ho oběhne a doseká ze strany druhé.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene): Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli ho přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje čas.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou): Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý nahoru. Oba kotouče musí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Single Buck (řezání ruční pilou): Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat po celé své délce a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.