„Hlavním tahákem bude závod v dřevorubeckém sportu, jenž je součástí oficiální série Stihl Timbersports Series a jako takový je jediným závodem tohoto typu v Ústeckém kraji," předeslal za pořadatele Libor Zajíček.

V šesti disciplínách, mimo jiné v přesekávání kmene z prkna ve výšce, přesekávání stojícího a ležícího kmene sekerou či řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem, se mezi sebou utkají závodníci patřící do české špičky. Mezi nimi nebude chybět vicemistr světa Martin Komárek.

Festival dřeva• v sobotu 28. září v areálu Letního kina v Ústí nad Labem od 12.30, vstup zdarma
• součástí je závod českých špiček v dřevorubeckém sportu, jenž je součástí oficiální série Stihl Timbersports Series
• proběhne charitativní dražba sochy Martina Komárka, úřadujícího vicemistra světa, ve prospěch postižené dvouleté Valinky Cíchové
• vystoupí Navostro, Plavci, Děda Mládek Illegal Band
• soutěže, jarmark, zvěřinové hody, Sváťovo dividlo

Více informací najdete na www.festivaldreva.cz

Ten ale v Letním kině nebude pouze závodit. Představí se i jako umělecký dřevosochař. Součástí festivalu totiž bude dražba jedné z jeho soch, žirafy, ve prospěch postižené dvouleté Valinky Cíchové. „Její diagnoza je Dmo-spastická kvadruparéza s levostrannou převahou. Valinka se tak ve dvou a půl letech plazí jako had, snaží si hrát s ručičkama, občas se dostane na kolínka, ale hned z nich zase spadne, nemluví," popsala Simona Cíchová, maminka vybrané holčičky.

Ta má silnou vůli a obrovskou chuť naučit se chodit. K tomu děvčátku pomáhají speciální rehabilitační pobyty na Slovensku. Vyjde však na tři tisíce euro a pojišťovna ho nehradí. Právě peníze z dražby sochy od Martina Komárka velmi pomohou rodině se dvěma dětmi na zaplacení zmíněné rehabilitace.

„Festival dřeva nebyl a není pouze o dřevě. Návštěvníci se mohou těšit na hudební skupiny Navostro, Plavce s Janem Vančurou a Děda Mládek Illegal Band. Nebudou chybět doprovodné soutěže, jarmark řemesel, ukázka klubu sběratelů řetězových pil, lesní naučná stezka, Sváťovo dividlo a lanové centrum pro děti i dospělé," doplnil Libor Zajíček s tím, že hladové návštěvníky jistě uspokojí zvěřinové hody. Dobrou zprávou je i to, že vstup na Festival dřeva je zdarma.