Pátý nejzatíženější region v České republice, to byl Ústecký kraj v roce 2023 podle aktuální bilance krajských kriminalistů. Nápad trestné činnosti dosahoval loni podobných čísel jako v roce 2022. Přesněji bylo o 300 případů méně. Nedosahujeme předcovidových čísel, ale blížíme se k nim, srovnávají kriminalisté. Největší nápad trestné činnosti byl na Děčínsku, pak následovalo Mostecko a Teplicko. Naopak méně se kriminální činnosti věnovali na Litoměřicku, úplně nejméně na Lounsku.

V posledních letech se prolíná do všech tradičních oborů kyberkriminalita. Včetně hospodářské a mravnostní kriminality – tady jde často o vydírání druhých lidí s pomocí „nahatých“ fotek, kterému se kromě dospělých bohužel věnují i teenageři.

„Asi k tomu výrazně přispěl covid,“ odkazuje na lockdownová opatření Martin Charvát, náměstek ředitele krajské kriminálky pro služby kriminální policie a vyšetřování. Zhruba každý 10. případ se nyní stane v prostředí internetu. Objasněnost je přitom jen asi na 20 procentech, řada zločinců se této kriminalitě věnuje v zahraničí.

Ilustrační foto.
Podvodník inženýr může páchat škody i v Ústí, bývá ve vlacích. Hledá ho policie

Už dekády se zlepšuje zabezpečení objektů kamerovým systémem a jinými bezpečnostními prvky. To ovlivnilo ráz kriminality. Někdejší, někdy dokonce sériová přepadení benzinek či bank, jsou z velké části minulostí. A pokud se objevují vloupačky do chat, bytů či kradení aut, jdou většinou za skupinami cizinců. Přesto loni kriminalisté evidovali mírný nárůst loupeží. „Některým lidem prostě došly peníze. A loupež je delikt k získání rychlých peněz,“ připomíná Alexander Fuč, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality s tím, že šlo vesměs o pouliční loupeže.

Mravnost moc neřeší

Co se týče mravnostní kriminality, náš region má nechvalné republikové vítězství. A to tedy i ve srovnání s Prahou, kde na tuto trestnou činnost mají celé oddělení. Kdežto v našem regionu je na vše výběrová hrstka policistů, kteří prošli speciálním vzděláváním na práci s oběťmi a dětmi. Často jde bohužel o případy znásilňovaných a zneužívaných dětí. Mezi loňskými, rekordními 475 případy, je ale i dost těch, které se loni sice odhalily, ale reálně se děly někdy i daleko dříve.

„Nárůst je způsobený připraveností a ochotou obětí to oznamovat, i důvěrou lidí k policii,“ myslí si Fuč.

Přes 16 tisíc trestných činů, nejlepší objasněnost
Loňský počet napadnutých 16 061 případů vyniká 64,8procentní objasněností – v tomto ukazateli kvality práce policistů se Ústecký kraj může už několik let chlubit nejlepším místem z celé České republiky. Nejlépe si počínali policisté na Ústecku. Nejvýkonnější jsme i v podaných obžalobách, loni šlo o 4 242 osob.

V hospodářské kriminalitě sice i loni kraloval úvěrový podvod, ale dnes si tuto snahu získat podloudně peníze finanční ústavy už daleko víc hlídají. Už se také daleko méně padělají bankovky. Na to má pochopitelně vliv rozvoj placení kartami nebo mobily. Nejčastější případy, které policie řeší a kde jsou velké majetkové škody, jsou investiční podvody. Lidé na účty podvodníků vkládají nemalé prostředky. „Jsou zneužívány zejména známé osobnosti jako prezident nebo premiér,“ poukazuje na falešné nabídky k investici do ČEZu Radim Vojáček, vedoucí odboru hospodářské kriminality.