Rodinný dobrodružný film Tichá pošta založený na skutečných událostech bude pojednávat o dojemném příběhu ze sklonku druhé světové války, kdy se skupina dětí v Krkonoších rozhodne zachránit sestřeleného francouzského pilota.

Princip akce připomíná hru na takzvanou tichou poštu, kdy si dětští hrdinové předávají pilota mezi sebou napříč vesnicemi jako utajenou zprávu ve škole. V této riskantní hře nasazují svůj život, musí přelstít hlídky německé okupační armády, zrádce i udavače a také přežít krutou nelítostnou zimu na horách.

Do dvou ústeckých restaurací zavítal známý herec Josef Polášek v rámci pořadu Příběhy starých hospod.
FOTO: Na Rychtě nebo Šenkovna. Nejstarší ústecké hospody si vybrali do televize

V Ústeckém kraji se bude pracovat deset z celkových dvaatřiceti natáčecích dnů, a to především v Zubrnicích – ve skanzenu a na železniční stanici. Zubrnická muzeální železnice zajišťuje dodávku historického vlaku, na území kraje se pak bude natáčet ještě v Králově Mlýně a v Terezíně.

Poslední závod. Judit BárdosHerečka Judit Bárdos ve filmu Poslední závod. V minulosti se představila i v seriálu Svět pod hlavou, který vznikal na Ústecku. Slovenská herečka se na sever Čech vráti už během příštího týdne, v Zubrnicích bude natáčet scény do filmu Tichá pošta.Zdroj: Marek Novotný
„Filmová kancelář Ústeckého kraje s filmaři zajistila skvělé lokace. Navíc díky Zubrnické železnici ožije historická trať s autentickou parní lokomotivou. Těším se na film nejen kvůli místům našeho kraje, ale hlavně kvůli příběhu podle předlohy Jiřího Stránského,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák.

Natáčení druhé série kriminálního seriálu Rapl.
FOTO: Filmaři se vrátili na sever Čech. Točí druhou řadu seriálu Rapl

Film vzniká podle předlohy respektovaného spisovatele, scenáristy a dramatika Jiřího Stránského. Pod scénářem je spolu s režisérem Sebechlebským podepsaná i jeho dcera Klára Formanová.

Příběh o odvaze, přátelství a hrdinství se bude natáčet v zimě v Ústeckém a Libereckém kraji a v dalších atraktivních lokacích, kromě Zubrnic v Kořenově, na Jizerce, v Horní Dušnici nebo v Kryštofově údolí, na Slovensku pak v Oravské Lesné či ve skanzenu Vychylovka.

V dospělých rolích diváci uvidí například Matěje Hádka, Judit Bárdos Pecháček, Karla Dobrého nebo slovenské herce Daniela Fischera a Romana Poláčika. Snímek vstoupí do kin 27. února 2025, v roce významného výročí osmdesáti let od konce druhé světové války.

Natáčelo se před budovou České spořitelny, která se pro účely filmu změnila v Českou poštu.
Pozdvižení v Ústí. Před spořitelnou kamery natáčely herce Švehlíka

Filmaři se slavnými herci míří do severních Čech v poslední dekádě poměrně často, konkrétně na Ústecku se v nedávné minulosti představil například Hynek Čermák jako major Kuneš v rámci seriálu Rapl 2 po boku jiných známých herců Alexeje Pyška či Lukáše Příkazkého. Popularitou sršel také jiný seriál z prostředí Ústí nad Labem - Svět pod hlavou - jehož hlavní tváří byl herec Ivan Trojan po boku Jana Budaře či Václava Neužila.

Svět pod hlavou se natáčel i na Lidickém náměstí.Seriál Svět pod hlavou se natáčel i na Lidickém náměstí.Zdroj: archiv ČT

Krajskou metropoli zná dobře třeba i herec David Švehlík, který má za sebou roli ve filmu Úsměvy smutných mužů podle autobiografické knihy ústeckého spisovatele Josefa Formánka. Volným pokračováním tohoto díla je pak film Dvě slova jako klíč, též natáčený i v Ústí nad Labem.

Molo by vás zajímat: Kontrola za kontrolou. Ústí začalo tlačit na vlastníky domů v Mojžíři

Zdroj: Janni Vorlíček