Poslední filmové představení viděli Ústečané v letním kině v roce 2012. Podle ředitele Kulturního střediska Ivana Dostála je problém v chybějící technice. „Museli bychom sehnat LED plátno, na které by se promítalo, což není levná záležitost,“ uvedl Dostál jeden z hlavních důvodů, proč letní kino nefunguje tak, jako napovídá jeho název.

V areálu nedaleko centra města sice lidé na konci května sledovali boj českého hokejového týmu na mistrovství světa o medaile, ale techniku tehdy musela dodat najatá společnost.

Obyvatelé Ústí nad Labem tak mohou pro nadcházející letní měsíce na společné sledování filmů pod šitým nebem zapomenout. „Už nejsou padesátá léta, aby lidé chodili do letního kina na filmy,“ myslí si Dostál.

Některé z okolních obcí a měst však promítání pro své občany připravily. V nedalekém Chlumci letní kino v posledních letech funguje. Chlumecký starosta Roman Zettlitzer nesouhlasí s Dostálovým názorem, že by lidé o filmy venku ztratili zájem.

Petr Zvonař
Zvonař: Je potřeba napravovat nejprve vůdce gangů výrostků

„Na film chodí mezi 100 a 150 diváky. Letos budeme promítat na náměstí třetím nebo čtvrtým rokem a bereme ho jako zpestření kulturního života v našem městě,“ prohlásil Zettlitzer.

V Chlumci se promítá na plátno, které je instalováno na náměstí, lidé si tam s sebou berou vlastní židli. Pokud chtějí sedět na zemi, tak deku. „V době promítání filmů jsou na náměstí stánky, takže si diváci mohou zakoupit i občerstvení,“ dodal starosta.

S promítáním filmů pod širým nebem souvisí také rušení nočního klidu po desáté hodině večerní. V Ústí s tím mají problém.

„Pokud bychom začali promítat ve 21 hodin, tak v půlce filmu bychom to zabalili a šli domů. Na rušení nočního klidu jsou lidé v Ústí velmi hákliví, protože z letního kina se zvuk opravdu rozléhá. Veškerá produkce musí skončit ve 22 hodin,“ zdůraznil Dostál.

Spuštění obřího tankeru na vodu ve Lhotce nad Labem
FOTO: Na vodu spustili další obří tanker. Zamíří do Holandska

V Chlumci tyto problémy řešit nemusí. Podle tamního starosty filmová produkce lidi neruší. „Lidé, kteří bydlí okolo náměstí, jsou s promítání filmů srozumění. Mnozí z nich chodí filmy sledovat. Obvykle filmy začínají ve 21:30 a končí okolo 23. hodiny,“ řekl Zettlitzer. Vedení města na letní sezonu připravilo deset filmů, z nichž mohou lidé prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas vybrat pět. Filmy s největším počtem hlasů se budou promítat. „Občané města mají tuto možnost vůbec poprvé. Chceme, aby se na výběru snímků také podíleli,“ doplnil chlumecký starosta.

V Petrovicích proběhlo testovací promítání a o dalších se bude teprve jednat. „V sobotu 1. června jsme zkušebně v kostele promítali film Po čem muži touží. Přišlo mezi 60 a 70 lidmi. V blízké době proběhnou jednání o případném dalším promítání. Osobně si myslím, že během léta bychom mohli jeden, dva filmy ještě promítnout,“ řekl starosta Petrovic Zdeněk Kutina.

Jedinou možností, jak v centru Ústí pod širým nebem sledovat filmy, je Kinematograf bratří Čadíků. „Bude tu od 3. do 6. srpna. Máme seznam pěti filmů, ze kterých budeme teprve vybírat čtyři, které se budou promítat. Čertí brko, Hastrman, Chata na prodej, Po čem muži touží, Trabantem tam a zase zpátky,“ přiblížila sekretářka centrálního městského obvodu Miluše Šimůnková.

Pietního pochodu za utýraného Marečka v Lounech.
Odkaz utýraného Marečka: Poslanci chtějí více prevence, tresty zůstanou