Oba politici. Uvedli, že chtějí stranu zbavit problémů, které ji v posledních letech v regionu provázely. Předsednickou funkci uvolnil Arno Fišera, který už na ni nekandidoval. Pro Scherfera zvedlo ruku 132 z 144 přítomných delegátů, pro Foldynu 105.

Fišera složil funkci na konci listopadu 2012, krátce po uzavření krajské koalice s KSČM. Jeho strana sice ve volbách v kraji skončila druhá, ale výrazně oslabila a přišla o víc než polovinu voličů.

V roce 2008 jí dali 32,8 procenta hlasů, loni jen 16,1. Fišera tehdy uvedl, že nemá volnost v reformaci krajské organizace, protože musí pracovat s místopředsedy, které mu zvolí okresy. Prý kvůli tomu nese odpovědnost i za špatnou personální politiku celé severočeské ČSSD.

Tu provázelo v posledních letech hned několik skandálů, spojených především s nakládáním s evropskými dotacemi.

Krajskou organizaci po Fišerovi chtěl vést jak Foldyna, který to oznámil už vloni, tak i Scherfer. Svou kandidaturu potvrdil ale až dnes. Nakonec budou v čele oba - Scherfer jako předseda, Foldyna ve funkci prvního místopředsedy a statutárního zástupce. I před novináře předstoupili společně.

"Chceme očistit ČSSD od problémů, které se na ní nahromadily," uvedl Scherfer, přímo je ale ani jeden z nich nepojmenoval. O skandálech, jež se s ústeckou ČSSD poslední léta pojily, hovoří jako o "kampani proti ČSSD", kterou podle nich vedla média. "ČSSD odváděla svou práci na sto procent," prohlásil Scherfer.

Pověst strany chtějí zlepšit levicovou politikou a tím, že prosadí do celostátního programu ČSSD řešení problémů svého kraje. "Očekáváme, že ČSSD bude za 16 měsíců vládní stranou," řekl ČTK Foldyna. Mezi krajskými prioritami uvedl dostavbu dálnice D8 a splavnění Labe.

Osmatřicetiletý Scherfer začínal v komunální politice v Kadani, nyní působí jako předseda představenstva nemocniční firmy Krajská zdravotní. Dvaapadesátiletý Foldyna je v politice už od konce 90. let. Od roku 2010 je poslancem.

Foldyna se chce stát místopředsedou ČSSD, sází na tvrdší rétoriku

Poslanec Jaroslav Foldyna se chce stát místopředsedou ČSSD. Nominaci mu v sobotu na krajském sjezdu v Chomutově schválili spolustraníci. Foldyna v rozhovoru řekl, že chce "dělat politiku pro lidi z paneláků". Podle něj by měla ČSSD sestavit menšinovou vládu opřenou třeba i o komunisty a začít se chovat ještě levicověji. Navrhuje zdanit vyplácené dividendy, víc regulovat ceny energií a pomáhat zanedbaným regionům.

Dvaapadesátiletý Foldyna pracoval jako lodník na Labi, v 90. letech přes práci u městské policie a podnikání zamířil do politiky. V roce 2008 vedl kandidátku ČSSD, v krajských volbách získala přes 32 procent hlasů, ale žádná vysoká funkce na něj nezbyla. O dva roky později se stal poslancem. S kandidaturou na místopředsedu strany v minulosti jednou neuspěl.

Jaroslav Foldyna.

"Rád bych ČSSD 'zficovatěl', aby se tu mohlo odehrát něco jako na Slovensku," prohlásil Foldyna. Odkazuje tím na slovenského premiéra Roberta Fica, jehož strana SMER-SD vyhrála v březnu 2012 předčasné volby s více než 44 procenty hlasů. Foldyna si představuje, že levicovější politika by ČSSD mohla dovést k podobnému zisku. V jiné části rozhovoru ji Foldyna popsal jako "politiku pro lidi z paneláku."

Podle Foldyny by ČSSD měla ještě před koncem volebního období převzít iniciativu. "Upřednostnil bych menšinovou vládu ČSSD, podporovanou každým, kdo je ochoten ji podporovat. I komunisty," řekl. Nepochybuje, že příští volby do sněmovny ČSSD vyhraje.

"Když budeme u vlády, mělo by se zastavit zdražování energií, k tomu není důvod," řekl Foldyna. Inspiraci našel i v Německu - chce zdanit dividendy, vyplácené ze zisku firem. Tvrdí, že z Česka na nich uniká ročně nezdaněných 230 až 240 miliard korun.

Do celostátního programu ČSSD chce prosadit i věci, které pomohou regionům. "Utíká nám odsud inteligence a neudržíme ji jinak než penězi. Chceme vytvořit stabilizační fond, z nějž by se to financovalo," řekl. Na domovský severozápad Čech chce poslat i zhruba miliardu korun, která se ročně vybere na takzvané "uhlíkové dani" z emisí. Kraj si to podle něj zaslouží, protože je tam soustředěna většina tepelných elektráren.

Nového předsedu a místopředsedy si bude ČSSD volit na sjezdu v Ostravě, který se koná 14. a 15. března. Kromě Foldyny podporují ústečtí sociální demokraté na funkce místopředsedů i Michala Haška, Marii Benešovou a Zdeňka Škromacha.