Celkem osm lidí podepsalo stížnost kvůli poničenému domu na Špitálském náměstí. Přes podatelnu ji odeslali k rukám ústeckého primátora Petra Nedvědického. Činžák patří ústecké neziskové organizaci Fokus, která pracuje s psychicky nemocnými lidmi. Podle ní mohl být dům dávno opravený, kdyby se jeden ze sousedů rekonstrukci nebránil.

„Dům je svému okolí nebezpečný. Minulý týden z něho, už podruhé, spadla část zdiva a na místě musela zasahovat městská policie i hasiči. Každý týden zde vzniká černá skládka, velký nepořádek a máme také podezření na vznik nelegální ubytovny,“ napsal ve stížnosti Jiří Kalach.

Právě on jako první stížnost podepsal a podal na podatelně ústeckého magistrátu. Ústečané ho mimo jiné znají jako místopředsedu Okresní hospodářské komory Ústí nad Labem.

Ústecký Fokus zastupuje jeho ředitelka Lenka Krbcová Mašínová. Ta vysvětlila, že nejpozději letos měl být dům opraven. Vzniknout v něm mělo chráněné bydlení pro psychicky nemocné klienty organizace. Dokonce na to dostali 13 milionů korun dotaci.

„Museli jsme tu dotaci vrátit, jelikož jsme nezískali souhlas se stavbou od jednoho ze sousedů. Prý tam žádné blázny nechce. Teď připravujeme jiné projekty. Jeden z nich tu počítá s ambulancí pro klienty. Pracovat by tu měli psychologové, psychiatři, sociální pracovníci a další,“ vysvětlila ředitelka Fokusu.

Ředitelka Krbcová Mašínová zároveň vysvětlila, že oním sousedem, který plán na chráněné bydlení překazil, byl údajně právě Jiří Kalach, který si teď na stav domu stěžuje u primátora města Nedvědického nebo starostky centrálního městského obvodu Hany Štrymplové. „Já kvůli tomu zkontaktuji primátora i příslušný úřad,“ slíbila starostka. Primátor Nedvědický chce s komentáři počkat až do chvíle, než budou jasné závěry šetření stavebního úřadu.

Co se technického stavu domu týká, ústecký Fokus je za jeho zabezpečení ze zákona zodpovědný a paradoxní situace ho této odpovědnosti nijak nezbavuje. To v podstatě říká i městská mluvčí Romana Macová. „Podnět stavební úřad řádně prošetří a pokud zjistí stavebně-technickou závadu, bude konat v souladu se stavebním zákonem,“ dodala.

Sám Kalach se k situaci okolo domu nevyjádřil. Pouze odepsal SMS, že je na dovolené.