První klapka pro „zelený“ Fond spravedlivé transformace (FST) se blíží. Experti z ministerstev životního prostředí (MŽP) a místního rozvoje (MMR) pilují rámec, ve kterém budou moct větší i menší hráči ze tří krajů Česka žádat o peníze ze speciálního dotačního programu Evropské unie (EU) na zmírnění dopadů očekávaného odklonu od uhlí. Mezi takzvanými strukturálně postiženými regiony figuruje kromě Moravskoslezského a Karlovarského také Ústecký kraj. V něm by si budoucí žadatelé měli rozdělit zhruba 16 miliard korun z celkové asi 40miliardové dotace, kterou EU v tomto balíčku poskytne. 

close Zelená pro Evropu. info Zdroj: Deník zoom_in Zelená pro Evropu. O miliardy by se měly podělit projekty z oblastí obnovitelných zdrojů energie včetně výzkumu, rozvoje kreativních a kulturních průmyslů, rekvalifikace, sdílení dat, bezemisní dopravy, recyklace, revitalizace atd. V polovině roku 2022 můžou zájemci čekat první výzvy. Žádat o podporu na své projekty budou moct firmy, výzkumné organizace, školy i neziskovky a další subjekty. Hovořili o tom v úterý 30. listopadu specialisté na webináři k transformaci uhelných regionů, speciálně Ústeckého kraje. „Začínáme projednávat s Evropskou komisí návrh technického zajištění programu,“ vylíčila jim Radana Leistner Kratochvílová z MŽP.

Kraje už dříve sbíraly podklady z regionu od potenciálních žadatelů. V našem regionu s nimi komunikoval krajský úřad a jeho stálá regionální konference od února do června za vydatné pomoci Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK). Jana Nedrdová, na krajském úřadu vedoucí oddělení transformace regionu, vypočítala, že se podařilo sebrat 200 záměrů za 300 miliard korun. „Stále sbíráme projektové záměry,“ dodala Nedrdová a vyzvala k jejich zaslání s tím, že tyto informace úředníci využívají na pracovních skupinách při jednání s MŽP. Na peníze by měly dosáhnout i menší projekty žádostmi už od 50 tisíc korun v takzvaných zastřešujících projektech, v grantovém schématu typu kotlíkové dotace. 

Kraje dosáhnou i na další peníze

Jak připomněl Miloš Soukup z MMR, FST představuje jen část finanční podpory, která Česku z EU přijde. I v dalším programovém období totiž pokračují další operační programy včetně známého IROP, klíčového pro obce, nebo ten s názvem J. A. Komenský pro školy. Jen FST je tu ale speciálně pro uhelné regiony. „Další takový operační program už nebude,“ odtušila Kratochvílová a zadoufala, že se podaří vyčerpat celkovou alokaci programu. Má se o to starat i CzechInvest, jehož lidé mají posílit regionální pobočky.

V roce 2026 má být z 40 miliard vyčerpáno už 70 procent, v roce 2027 programové období končí. Všechny tři uhelné kraje jsou ještě vzhledem ke strukturálnímu postižení zvýhodněny v žádostech do programu Životní prostředí a do Modernizačního fondu.