„Byl to skvělý zážitek. Neuvěřitelné. Jsem věřící, byl to pro mě takový vrchol,“ vzpomíná Lukáš Pulko na chvíle, kdy se dostal do bezprostřední blízkosti Františka. Ten při krátkém obřadu požehnal romskému národu, fotbalu i sportu obecně. „Bylo to krátké setkání, ale velmi intenzivní prožitek. Předali jsme mu dres s jeho jménem, podal nám ruku,“ popisuje Ústečan. Papež dvěma českým zástupcům také podepsal jejich dresy. 

V Ústí nad Labem se Lukáš Pulko už šest let věnuje fotbalové akademii Mongagua. Ta se stará o děti hlavně z vyloučených lokalit a snaží se je dostat „z ulice“, daleko od vlivu drog, naopak blízko fotbalovým trávníkům. Také proto byl Ústečan nominován k zápasu týmu Světové romské federace proti celku z Vatikánu. 

Krásné Březno v Ústí nad Labem. Ilustrační foto
Budete dostávat bitky! Sousedské hlídky v Krásném Březně chtějí vyhnat závislé

Akce se v Římě a Vatikánu uskutečnila v rámci projektu „Všichni jsme bratři“. Upozornit měla na rasismus, diskriminaci, a také na to, že sport všechny lidi spojuje. Kromě setkání s papežem byl součástí programu přátelský zápas a návštěva utkání italské Serie A mezi slavnými kluby Juventus Turín a Lazio Řím. Právě v jeho tréninkovém centru a pod patronátem legendárního římského klubu se fotbalové aktivity uskutečnily. 

Lukáš Pulko odehrál v dresu Světové romské federace přes 30 minut. „Byli tam hráči z celého světa. Ten zápas, to byl další vrchol, další parádní zážitek,“ popsal Pulko. 

Zápas pískal Ciro Immobile, kapitán Lazia Řím. Hrálo se v jejich tréninkovém centru Formello, kulisu dotvářeli fanoušci. 

Pacienti s covidem-19 na ústeckém infekčním oddělení. Na snímku Iveta Charvátová.
Pacientka s covidem: Nechám se očkovat, lapá po dechu. Stoprocentně!

Výběr, v jehož dresu hrál i Pulko, porazil tým z Vatikánu, který byl složený z příslušníků gardy, zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, tedy také poskládaný z lidí z celého světa, 7:6. Výsledek ale podle účastníků tentokrát nebyl tak důležitý. „Byla to velká věc, skvělý zápas,“ pokračoval. „Trávník je místo, kde jsme si všichni rovni. Cítíme se tam svobodně,“ upozornil Pulko na hlavní poselství celého projektu, tedy vyslovení jasného ne rasismu a diskriminaci. 

Účastníci se pak ještě podívali na slavný stadion Lazia a viděli výhru hostujícího Juventusu Turín 2:0. „Jsem rád, že jsem se mohl podívat. Byl to také silný zážitek, náramně jsme si to užili,“ potěšilo Ústečana. Ten se i dál chce dětem z vyloučených lokalit na Ústecku věnovat. „Sport spojuje. Mongagua v Ústí nad Labem pokračuje a pokračovat bude,“ dodal Lukáš Pulko.