Srdce fanouška kopané při tom pohledu zabolí. Hromady škváry a písku, zarostlé bodláčím a lebedou. Poničené ploty a zábradlí, zchátralé, rozkradené kabiny a lavičky. Smutný osud mnoha fotbalových hřišť v městských čtvrtích nebo vsích a obcích na Ústecku.

Právě na ně chce ústecký patriot a fotbalista Brné Jiří Ren vzpomenout. „Mám v plánu objet zaniklá fotbalová hřiště na Ústecku, vyfotit si je a zapálit tam svíčku na památku. Fotbal je moje druhá láska a je mi líto, že na Ústecku zaniklo tolik hřišť."

Politické obchody

Jejich seznam opravdu není zrovna krátký. Z různých důvodů o hřiště přišly Dolní Zálezly, Krásné Březno, Všebořice, Božtěšice, Slavoj Severotuk na Střekově, SKP Sever, což je bývalá Rudá hvězda, Předlice. Kromě Dolních Zálezel všechna padla až po listopadové revoluci v roce 1989. Jinde mají anebo měly namále.

Konkrétně božtěšické hřiště mohlo podle Tomáše Hona, předsedy zdejšího fotbalového klubu, dál sloužit svému účelu. Namísto toho prý dalo před lety bývalé politické vedení města Ústí nad Labem přednost planým slibům a vzdušným zámkům. „Město nám ten pozemek odebralo a dalo přednost nějakému stavebnímu záměru pražské firmy. Místo toho je to zdevastované. Přitom dodneška existujeme dál. Pytlíkujeme to, kde se dá, kde nás nechají hrát," popisoval Hona.

Nejhorší prý je, že dnes ani nemají kam se fotbalisté z Božtěšic vrátit.

Psali prý na všechny strany, ale město jim napsalo, že to není vhodné místo na hřiště, protože tam mělo spor s majitelem vedlejšího pozemku.

Přitom firma na pozemku nikdy stavět nezačala, a dokonce nesplnila termín, do kdy se začít mělo. Město, namísto aby tehdy pozemek odebralo v souladu se smlouvou, dalo firmě desetiletý odklad.

František Štván, dlouholetý fotbalový fanoušek Army a bývalý ředitel tohoto klubu, také želí každého zničeného hřiště. „S každým z nich zanikla možnost mladých lidí se realizovat, mít jiné zájmy než lumpačiny. Přišli o pomoc a dohled kvalifikovaných trenérů."

Každá klubová činnost totiž podle Štvána přináší vztah k tomu místu. „Tenhle společenský fenomén se vytrácí. Ten spolkový život chybí, ta pospolitost. To nebyly jen fandové Slavoje, ale Střekováci," dodal Štván.

Svádovský fotbal

Konkrétně ke střekovskému hřišti Slavoje zdejší starostka Miroslava Lazarová (ODS)uvedla, že se jí poničený pozemek také nelíbí. „Dělá jen ostudu, bohužel je v soukromých rukou a my s tím nic nenaděláme, takže můžeme jen pokutovat majitele."

Podobný osud čekal i fotbalisty ve Svádově kvůli přehnanému požadavku na pronájem od Povodí Labe. Naštěstí už se podle Jan Kolmana, zdejšího fotbalového činovníka, snad podařilo dohodnout s Povodím Labe na kompromisu. „Po zmedializování nám Povodí Labe nabídlo cenu, již jsme schopní akceptovat. Myslím, že dneska jsme před uzavřením nové smlouvy," dodal.