Jak to vypadá, amatérský fotbal ve Svádově skončí. Patří mu totiž jen kabiny a plácek okolo nich, ale ne hřiště. Jeho majitel, státní podnik Povodí Labe, fotbalistům navýšil nájem o více než 10 tisíc procent.

Tak zněla zpráva, která dorazila na e-mail Ústeckého deníku. Redakce se tedy obrátila na předsedu oddílu Pavla Kolmana. „Kabiny jsme stavěli ještě v době, kdy měl oddíl smlouvu na dobu neurčitou. Problém je v tom, že v nové smlouvě místo stávajících 4,8 tisíce ročně po nás nyní chtějí 680 tisíc bez daně, s daní to dělá přes 800 tisíc," líčil smutným hlasem předseda Kolman.

Stejnou informaci pak Ústeckému deníku sdělil i vedoucí kanceláře generálního ředitele Ladislav Merta z Povodí Labe s tím, že platnost staré smlouvy skončila 28. února.

„Návrh nové smlouvy mezi námi a TJ Svádov-Olšinky skutečně vyšel na 682 tisíc korun za rok," potvrdil Merta s tím, že za to může velká plocha parcely, o rozměru 27 tisíc čtverečních metrů a vysoká cena za metr čtvereční, stanovená dle tabulkových předpisů.

To je ovšem pro fotbalisty problém. „Tolik peněz nikdy nedáme dohromady, je to nereálné. Vždyť náš roční rozpočet se pohybuje mezi 200 až 250 tisíci korun," řekl Kolman. Poslali proto odvolání na Povodí Labe s tím, že takové peníze za pronájem si zkrátka nemohou dovolit. „Nyní čekáme na jejich vyjádření. Podařilo se nám smlouvu prodloužit ještě na jeden rok za stávajících podmínek, co bude dál, to netuším. Zatím jsme ale nedostali výpověď," přiznal Kolman.

Na to Merta z Povodí Labe řekl, že v současné době jednají o možnostech snížení ceny za m2. „Musí to ale schválit vedení podniku. Zvažujeme možnost oddělení plochy sportovních hřišť, tedy plochy nezbytně potřebné pro činnost TJ od ostatních pozemků," dodal s tím, že vše směřuje k ceně cca 20 tisíc ročně, kterou je prý oddíl ochoten akceptovat.

Fotbalisté přesto mají obavy. „Kdyby to nedopadlo, znamenalo by to prakticky zánik našeho oddílu. Stěhovat se není kam, hřiště jsou kapacitně plná, navíc si nemůžeme dovolit platit někde drahý pronájem," vysvětlil Kolman.

Jeho oddíl v tom ale není sám. Problém by totiž měli i fotbalisté Božtěšic, kteří tu hrají zápasy a také hráči amerického fotbalu SC Blades, kteří na trávníku v Olšinkách hrají a trénují.