Vzhledem k tomu, že jsou obě zvířata chována odděleně, trval transport o něco déle, protože pracovníci zoo je odchytávali a převáželi postupně.

„Vzhledem k teplému a slunečnému podzimu mohli být oba aligátoři ve svých venkovních expozicích o několik týdnů déle než je obvyklé,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Libora mohou návštěvníci již desítky let vidět na stejném místě, na rozcestí k pavilonu opic ve spodní části zoo. Většinou zde nehybně leží, což návštěvníci někdy nelibě, někdy s humorem, komentují. Nicméně v letošním roce byl k vidění i v přední části expozice.

"Jeho aktivitu si vysvětlujeme umístěním Adély o několik desítek metrů níže, takže pravděpodobně reagoval na přítomnost samice. Ta má svůj letní byt v upraveném bazénu v prázdném výběhu pro tapíry, kde probíhá rekonstrukce,“ popisuje Věra Vrabcová.

I letos proběhlo stěhování podle předem stanoveného scénáře a díky tomu, že se pravidelně opakuje, je to pro chovatele a ostatní pracovníky zoo již rutinní záležitost.

„Nejdůležitější je přetáhnout zvířeti přes hlavu smyčku z lana a s jeho pomocí jej vtáhnout do dlouhé bedny. Ta se naloží na auto a odveze do horní části zoo, kde je pavilon zimoviště (bohužel nepřístupný pro návštěvníky zoo) umístěn,“ popisuje ředitel zoo Roman Končel.

Letošní převoz proběhl se zastávkou na vážení. "Po odečtení bedny jsme zjistili, že Libor váží 146 kg, Adéla je o 110 kg lehčí. Pak už nic nebránilo tomu vyložit oba aligátory pěkně v teple. Kromě nich byly letos do objektu zimoviště již přestěhovány například želvy ostruhaté či majny Rothschildovy,“ dodává Roman Končel.