Předcházela mu vernisáž výstavy Filmový básník Jiří Trnka v Jízdárně teplického zámku. Nově zrestaurované originální loutky a scénáře obdivovali významní hosté festivalu i místní osobnosti společenského a kulturního života. Přijela také část Trnkovy rozvětvené rodiny. Za všechny poděkovala organizátorům festivalu za to, jaká pozornost je v Teplicích věnována dílu jejich tatínka, dcera Helena Trösterová.

I pro ni přinesla návštěva lázeňského města jedno velmi milé překvapení. Na výstavě se totiž setkala s Hanou Šavelovou, která si s ní jako holčička hrávala, když jezdili Trnkovi na letní byt na Moravu. Setkání po mnoha letech, kdy se obě hned poznaly, bylo dojemné a paní Hana ho komentovala slovy, že má druhé narozeniny.

Unikátní výstava bude otevřena do 14. května. Vzhledem k tomu, že zahrnuje originály velké ceny i exponáty dosud nikdy na veřejnosti nevystavené, žádný obdivovatel díla Jiřího Trnky by si jí neměl nechat ujít.

„Můj oblíbený Trnkův film je rozhodně dechberoucí Ruka," nechal se slyšet čestný prezident AniFestu, britský režisér, výtvarník, animátor a pedagog Barry Purves. A právě ruka, byť neposedná a mnohdy nevypočitatelná, byla hlavním motivem, provázejícím průběh slavnostního večera. Ostatně i námětem znělky coby reminiscence na slavného dědečka jsou zejména hrdinové z Trnkova posledního filmu Ruka. Za letošním vizuálem i festivalovou znělkou stojí Matyáš Trnka, vnuk Jiřího Trnky a student katedry animace FAMU.

Filmový festival se letos poprvé se svými filmovými projekcemi a doprovodným programem z Teplic rozšířil i do Duchcova. Ve zdejším zámku po něm zůstane videoinstalace o historii této památky. Ve městě také vystavují estonské a finské loutky a učí malé animátory. „Chtěli jsme festival rozšířit a vytvořit pro návštěvníky také trochu klidové zóny. Promítá se i přímo pod zámkem v letním kině," informoval ředitel AniFestu Jakub Hora s tím, že veškerý program v Duchcově je vyjma výstavy loutek na zámku pro návštěvníky zdarma.