Padesát takových hraček i strážkyň postýlek věnovaly novorozeneckému oddělení Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní v Ústí seniorky z Klubů dovedných rukou a háčkování ústeckého Domu dětí. Jen měly trochu smůlu: kvůli chřipkové epidemii v kraji je nemohly dát maminkám s dětmi v nemocnici osobně.

„Dámy v kroužcích, které vede Helena Svatková, už měly letos napilno. Háčkovaly pestrobarevné chobotničky pro děti z ústecké Krajské zdravotní,“ vysvětlila Jaroslava Bílská z ústeckého domu dětí. A prozradila, jak vše v DDM začalo:

PŮVODNĚ MĚLY JÍT DO OSTRAVY

„Ve čtvrtek 11. ledna 2018 přinesla Věra Zyková tři uháčkované chobotničky na kroužek paličkování Heleny Svatkové. Chtěla je poslat do nemocnice v Ostravě, ale rozmluvily jí to, že i v Ústí je skvělá porodnice. Paní Svatková oslovila Markétu Svobodovou z Krajské zdravotní a vznikl projekt Háčkované chobotničky pro novorozence. Doma si dámy potom vytiskly návody na chobotnice, které přinesla Věrka Zýková a rozdala je děvčatům na paličkování a v Klubu dovedných rukou při Domě dětí a mládeže v Ústí nad Labem,“ doplnila Jaroslava Bílská z DDM s tím, že pomohly i šikovné dámy z Galanterie pod poliklinikou.

Seniorka Ivana Beránková (62) z Krásného Března zkusila chobotničky poprvé. „Děláme je pro naše mrňousky, snad jim pomůžou. Ráda bych dala svou chobotničku miminku z inkubátoru, kterému by byla užitečná,“ prozradila.

Zdeňka Čubanová (77) ze Severní Terasy věří, že její chobotničky budou pro miminka pěkná vzpomínka na nemocnici. „Kdyby to bylo možné, rády bychom věděly nějaký pěkný příběh některého miminka,“ svěřila se seniorka. „Třeba rodiče ani nemají peníze na hračky, tak už jednu dostane od nás,“ měla radost.

Helena Svatková s pomocí novorozeneckému oddělení spěchala. „Brzo mě čekají lázně, chtěla jsem práci včas dokončit. Ať naše děti mají bavlněné hračky co nejdřív,“ těšila se.

Nadšená je z práce pro děti i Vlasta Hájková ze Střekova (75). „Moje chobotničky jsou strakaté, aby se lišily od těch ostatních a líbily se. Děti mají rády barvy,“ ví seniorka, ač chobotničky pro novorozence háčkovala poprvé.

„Už vymýšlíme, čím dalším uděláme maminkám i jejich dětem radost,“ dodala Helena Svatková.