Figuríny s vyznačenými pěti tisíci akupunkturními body. Tisícileté léčebné předpisy. Ukázky léčivých bylinek a sušených plodů, akupresurní baňky, obrazy. Výstava Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů nabízí komplexní pohled na toto u nás stále ještě exotické lékařské odvětví.

Do atria ústecké Masarykovy nemocnice přivezl expozici, jejímž autorem je Štěpán Vyhlídka, Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ. „Chceme ukázat originální metody čínské medicíny bez pomluv, které ji odsouvají do kategorie šarlatánských rituálů,“ vysvětlil zakladatel fondu Jan Hovorka.

Fond chce dosáhnout toho, aby se tisíciletími prověřené čínské postupy staly legálním doplňkem a navazující formou standardní zdravotní péče.

„Například při léčbě zlomeniny připraví lékař v Číně podle tisíce let starého receptu mast, kterou postižené místo natře. Hmota zatuhne a dál léčba pokračuje standardním způsobem. Mast napomůže rychlejšímu hojení a rekonvalescenci pacienta,“ popsal.

VZNIKNE AMBULANCE?

O důležitosti, jakou Čína tradičním léčebným postupům přikládá, svědčí i fakt, že výstavu do Ústí přijela otevřít mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Čínské lidové republiky v ČR Ma Kche-čching. „Tradiční čínskou medicínu dnes oficiálně využívají ve stovkách zemí světa. Jsem přesvědčena, že spolupráce provincie An-chuej a Ústeckého kraje nalezne praktické výsledky i v této oblasti,“ řekla.

Slavnostního zahájení se s velkým zájmem zúčastnili lékaři, vedení Krajské zdravotní, jež sdružuje krajem zřizované nemocnice, ale i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

„Tradiční čínská medicína je jednou z oblastí, ve kterých bychom mohli společně pokročit od rozhovorů k uvedení do života. Věřím, že tato výstava by se mohla v krátké době proměnit na praktickou ambulanci tradiční čínské medicíny v Ústí,“ předeslal hejtman Bubeníček.

Zájem o tradiční čínskou medicínu je přitom v Česku obrovský. Například ve Fakultní nemocnici Hradec Králové působí už dva roky Česko-čínské centrum TCM. Z rozhodnutí vlády zde léčí čínský lékař na výjimku, český zákon totiž prozatím neumožňuje čínské postupy naplno využívat.

„Mají tisíce ošetřených pacientů a 20 tisíc žádostí, které jsou na čekací listině. Tento obor přitom musí adepti v Číně studovat na vysoké škole, trvá to 11 let a další praxi vykonávají pod dohledem mistra, který je jako primář,“ podotkl Jan Hovorka s tím, že by rádi založili informační centrum TCM i v Ústí nad Labem.

OBROVSKÝ PŘESAH

Kromě samotných léčebných prostředků si lidé mohou na výstavě prohlédnout i obrazy čínské autorky, jejíž jméno v překladu znamená Magnólie. Tvůrci výstavy poukazují i na to, jak obrovský přesah do dalších oblastí lidského konání představují metody tradiční čínské medicíny.

Například „měkké“ bojové umění tchaj-ťi čchüan (tai-či) využívají Číňané kromě samotného nácviku bojových forem také k harmonizování psychiky, krevního oběhu a tlaku i dalších částí lidského těla.

„V čínských parcích je běžným obrázkem sledovat lidi všeho věku cvičící nejrůznější sestavy tchaj-ťi čchüan, přičemž každá z nich pomáhá léčit něco jiného. Existují ale například i tradiční kosmetické postupy,“ poznamenal Jan Hovorka.