Velikonoční motivy, spousta dětských obrázků na stěnách, pohoštění, cvakání fotoaparátů dojatých rodičů, nebo sborový zpěv dětských písniček. Tak nějak to vypadalo během vernisáže výstavy dětských výkresů školáků ze Základní a Mateřské školy Brná na hradě Střekově.

„On tu měl syn svatbu a mě napadlo, že jsme blízko a přitom s hradem nijak nespolupracujeme," popsala ředitelka školy Libuše Renová, jak ji napadlo uspořádat na hradě dětskou výstavu. „No a pak mi pan kastelán řekl, že má jaro prázdné, takže od nápadu k uskutečnění už byl jen krok. Myslí, že to hradu zpříjemní zahájení turistické sezóny."

Šermíři i tance

Sezóna na hradě začíná právě dnes. „Myslím, že lidé ocení ta dětská dílka," myslí si o tom kastelán hradu Pavel Kučaba. „Budou tu viset po celý měsíc. Beru je jako součást zahájení sezóny. Jinak tu budeme mít šermíře, historickou muziku i tanečnice. Taková klasika."

Samotná příprava vernisáže, včetně malování výkresů a výroby plastik z papíru, ovšem trvala škole už od Vánoc. „Děti na tom mohly pracovat jen během pracovní a výtvarné výchovy a to máte jednu dvě hodiny týdně," popsala jedna z učitelek Pavla Vaicová.

Znovu dítě

„Dělali jsme to o pracovní činnosti," líčili školáci Samuel Bím a Vojta Kočárník, kteří si vybrali velikonoční a jarní motivy svého výkresu. „Malovali jsme po skupinkách. Námět jsme si vymysleli sami a malovali jsme ho dvě učební hodiny. Nehádali jsme se u toho, zato nám neustále docházely barvy," popisovali chlapci jeden přes druhého.

Největší výskot a smích rodičů si ale vysloužily nejmenší děti, které pobíhaly před výstavní síní. Výskaly, škádlily se a leckterý z rodičů nedokázal zadržet dojetí. „Já bych chtěl být dítě," smál se jeden z tatínků.