Přijat, nepřijat. Rozsudek, který si v úterý odpoledne vyslechly desítky žáků devátých tříd na půdě Obchodní akademie a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Ústí. Zatím ovšem jen nanečisto. Škola totiž pro zájemce uspořádala cvičné přijímačky, na kterých si žáci zkusili otestovat své znalosti a dovednosti.

Natálie a Nikol si přijely přijímací testy vyzkoušet až z Litoměřic. „Těžké byly slovní úlohy, převody jednotek, ale také třeba výpočty týkající se trojúhelníku. Vypadá to bledě," shodly se obě dívčiny nad testem z matematiky. Na ně i další deváťáky čekaly ještě i testy z českého jazyka a angličtiny.

Nepozornost

„Dělají chyby spíše z nepozornosti než z neznalosti. Na test jim doporučujeme zhruba třicet minut," sdělila učitelka českého jazyka Marcela Dalihodová. Po vyhodnocení učitelé se žáky úlohy opravili a rovněž je i upozornili na nejčastější nedostatky, kterých se dopouštějí.

Zájem o testování byl obrovský. „Stejně jako v loňském roce dorazily desítky žáků napříč celým okresem. Největší nával začal hned po třetí hodině, to jsme měli do pěti minut všechny třídy zcela zaplněné," poznamenala zástupkyně ředitele Štěpánka Přibylová.

Škola podle slov ředitele Romana Jireše výsledky nikde evidovat nebude „Zkoušky jsou službou pro žáky, kteří si v reálném prostředí školy nanečisto vyzkouší napsat testy. Jde o to, aby se zbavili strachu a ostychu. Navíc kromě žáků, kteří tak mají zpětnou vazbu, zda by u skutečných přijímaček uspěli či nikoli, získají informace i jejich rodiče," dodal Jireš.