Rána osudu postihla chrám se čtyřicetimetrovou věží, jeden z nejmodernějších kostelů v Ústí postavený v roce 1905.

VYTÁPĚNÉ LAVICE

Objekt, přezdívaný „červený kostel“, rovným dílem užívají ke svým bohoslužbám Církev československá husitská a Českobratrská církev evangelická. Jsou i správci této ojedinělé stavby, která je od roku 1998 památkově chráněná. Její zajímavostí je, že kostel má v zimě vytápěné lavice.

Chrám nezřídka hostí koncerty, kvůli skvělé akustice ho vyhledávají pěvecké sbory i pořadatelé. Pro druhý díl shakespearovské trilogie Jindřich VI. si ho loni vybral režisér Filip Nuckolls z Činoherního studia. Inscenace získala ojedinělou atmosféru, dostala, co jí patří.

Jiří Janda, ústecký projektant, který s církvemi na opravě spolupracuje, pro chrám sháněl a zajišťoval plošinu s dostatečným dosahem. Musela dosáhnout až nahoru ke kříži.

„Paní farářka Církve československé husitské Michaela Kajlíková mne požádala, abych po poničení věže zařídil jeho opravu. Chtěl jsem, aby tedy měla plošina padesát metrů, ale takovou se mi sehnat nepodařilo. Měří jen 45 metrů,“ konstatoval Jiří Janda.

Nejprve rodilý Ústečan soudil, že po poničení živly bude třeba sundat dolů na zem zřejmě také celý měděný kříž.

Nakonec ústečtí klempíři sundali jen kovovou část, která se nacházela těsně pod křížem. Museli ji rozříznout, i zezdola z ulice byla manipulace vidět.

SBÍRKA NA OPRAVU CIBULE

„Zde minulý týden udeřil do věže našeho kostela Apoštola Pavla blesk, či silný vítr. Je to již vyspravené, jsou tam i nové břidlicové desky. Nicméně je sundaná cibule, která jakoby drží kříž. Ale není to tak, kříž stojí v trámu zapuštěném do střechy. Čeká nás nyní restaurování cibule, na kterou bychom rádi vyhlásili transparentní sbírku. Je ozdobnou částí toho kříže, uvidíme, jak to půjde,“ řekla Ústeckému deníku Michaela Kajlíková, farářka Církve československé husitské.

Kostel původně patřil německým evangelistům, kteří si stavěli chrámy z červených cihel. Ten v Ústí je postaven ze železobetonu, „původní“stavební materiál, cihly, pouze imituje.

O tom, že jde o velmi unikátní stavbu, se ale přímo v Ústí dlouhé roky nevědělo. „Ani já o tom dříve neměla ani tušení,“ prozradila farářka.

„Unikátní je technologické řešení dle patentu Franze Visintiniho, inženýra z Vídně. Je to technologie, jakou se staví mosty. Jeho prvním užití pro klenbu kostela popsal a vyzdvihoval odborný tisk celého světa,“ je ráda.

„Veškeré části klenby byly na stavbu dovezené hotové, klenba se „skládala“ na místě. Uznání dostala i stavební firma z Ústí, která technickou novinku realizovala. Pro její preciznost je chrám od r. 1998 památkově chráněn,“ popsal ČRo.

„Sáhnete-li do stavby starší sta let, máte strach, jak vše dopadne. Ale máte i radost, že chrám můžete opravit,“ dodala farářka.