„První Festival dračích lodí v novodobé historii se konal v Hong Kongu v roce 1976 a potom se štíhlá otevřená kánoe dlouhá přes dvanáct metrů objevila snad všude na světě.

ZABĚHLÝ CIRKUS

Dračí hlava na špici, dvacet pádlujících nadšenců, bubeník a kormidelník. V roce 1997 byla založena Česká asociace dračích lodí a dnes projde seriálem oficiálních závodů přes 300 posádek z celé republiky. Do dračí přetahované na vodě se v loňském roce pustilo zhruba deset tisíc sportovců. Samozřejmě, že pouze ti nejlepší oblékají reprezentační dres. Republiková soutěž má několik kategorií, pro firemní a fun posádky je to soutěž Dragon Boat Grand Prix, která letos odstartuje devátý ročník.

Nejprestižnější je Český pohár dračích lodí, který dodává borce na mezinárodní závody včetně mistrovství světa a Evropy, ten se jede už potřinácté. Pro mne je to už několik let takový zaběhlý cirkus, každý víkend někde jinde. Začátkem května (7. 5.) budeme také v Ústí nad Labem a to je vždycky krásná dračí show.

„Myslím, že se tomu říká Den Labe. Bubeníci soutěží o nejlepší převlek, cákalové obhajují loňský titul, v pátek si zazávodí školy," říká vtipný komentátor, který zná snad každého draka.

Jen vybere novou skladbu k poslechu a ochotně pokračuje dál ve vyprávění.

„Začínal jsem jako rychlostní kanoista, v juniorech jsem nakoukl i do reprezentace. Ten dračí nároďák má skvělé renomé, medailí máme skutečně dost nejen z mistrovství Evropy, ale i z mistrovství světa.

Letos se jede do Itálie na národní mistrovství Evropy. Samozřejmě, že nejlepší jsou na dračích lodích Asiaté. Čína, Filipíny, Thajsko. V Evropě patří mezi absolutní špičku Němci," říká Petr Klíma, zvaný Klimbera.

JURA A ZBYNĚK

V sobotu byla zahájena dračí sezona na Labi akcí Štětí open 2016 a několik Ústečanů tam také bylo. Ten nejznámější Pavel Mráz se nedal přehlédnout pro svou vypracovanou postavu sportovního obra. Závodil za Pražský výběr, ale do Vaňova prý už dostal pozvánku od týmu, který si říká Tomíni.

V oranžové posádce Mondi Štětí byli hned dva borci z Dobětic, Jura a Zbyněk. V našlapané konkurenci vybojovali dvakrát bronz a jednou stříbro.

„My jsme vlastně papíroví amatéři, ale Pavel Čermák (trenér) má vždycky připravenou novou taktiku. Tady to bylo skutečně moc náročné. Obsadili jsme všechny kategorie, to znamená malé (10) i velké lodě (20). Jela se dvoustovka a kilometr. Začátek byl ještě slunečný, závěr připomínal letošní Vánoce. Pěkná zima a déšť. Na republikové profíky nemáme, ale pereme se o každý dobrý výsledek. Desítky ovládli vodáci z RK Dragions Jablonec, ve velkých lodích nás porazili ti nejlepší Palm Bitch, Dragonteam Předonín, Traburk. My jsme brali bramborovou. Je to ale teprve začátek dračí sezony, je nové bodování a Mondi se nikdy nevzdává," prohlásil Zbyněk a Jura přinesl poctivě vydřené trofeje.

Nezapomeňte, 7. května bude dračí rojení ve Vaňově.