Zvířecí ošetřovatelka ochlazuje papouška kropítkem na zavlažování rostlin. To zase její kolega z pavilonů nosorožců musí pravidelně dopouštět bahniště třiačtyřicetileté samici Zambě. Tropické teploty dnešních dní netrápí jen Ústečany, ale také zvířata v ústecké zoo.

Přístup k bazénu

Mluvčí zoologické zahrady Petra Padalíková uvedla, že kvůli vysokým teplotám zavedli takový režim, aby se zvířata nepřehřívala.

„Všechna mají přístup do ubikací, takže se mohou před sluníčkem schovat. Sloni mají přístup do bazénku a ještě je ochlazují ošetřovatelé proudem vody z hadice. Také jsme v pavilonu nosorožců zprovoznili bahniště nebo kaliště u jelenů. U pand zase používají ošetřovatelé k jejich ochlazování kropítka. To samé platí i u papoušků, které také kropí ošetřovatelé," řekla Padalíková.

Nutné ochlazování

Tropické počasí přinutilo ke speciálnímu režimu v péči o opuštěné zvířata zaměstnance v ústeckém Centru pro zvířata v nouzi.

Ochlazování se týká především pejsků. „Část kotců máme přímo na sluníčku a část ve stínu. Pejsci zvládají vedro většinou sami, že si zalezou do boudy," řekla vedoucí centra Jarmila Ježková. „Více kontrolujeme, zda mají dostatek vody a každé dvě hodiny je stříkáme vodou z hadice. Také při venčení chodí na kratší procházky, aby se zbytečně nepřehřívali. Kočiček se speciální režim netýká, protože je máme umístěné v boxech v budově," dodala.

Venčit ráno

Ústecká veterinářka Jana Holá poradila pejskařům, aby dlouhé venčení svých zvířecích kamarádů v těchto dnech prováděli nejlépe ráno.

„Důležitý je u psů, jako i u lidí, pitný režim, takže dostatek vody v misce, přes poledne vycházet se čtyřnohým kamarádem jen na nezbytné venčení. Procházky nechat na ráno nebo večer," radila veterinářka. „Také je vhodné pejskovi vyhradit doma nějaký větraný koutek. Pozor na přehřátí pejsků, kteří mají problémy se srdíčkem. Větší péči doporučuji také u plemen s krátkými čumáky. V žádném případě ho v těchto dnech nenechávat samotného v zavřeném autě," dodala Holá.