Červená fasáda místních hasičů ladila se stanem mistra řeznického, který dorazil jako vždy z Krupky. „Letos připravíme sto jitrnic, nějaké to jelítko, pořádný kotel poctivého guláše, prdelačku, ovar. Pro účastníky akce zdarma,“ tvrdil usměvavý muž s modrou čepicí. Polní kuchyně jela na plný výkon, nálada byla přímo úměrná vůni specialit.

„Tuhle akci pořádá město společně s partou nadšenců, co si říkají Alternativa Chlumec. V medvědí kůži je Jirka Špacír, ten nepokazí žádnou legraci. Na harmoniku hraje Jirka Vindyš z Krupky, někde jsem tam viděl i starostu. Ten s megafonem se jmenuje Jiří Baloun, provokuje, baví diváky, místní ho znají i z jiné akce, která se jmenuje Chlumecký guláš. Většina lidí je z Chlumce, část z Krupky, Stradova, Telnice, zbytek z Ústí,“ vysvětloval zkušený dokumentarista se solidní technikou Květoslav Tachov.

Zástup masek prošel určenou trasou, štáb z regionální televize Teplice vyhledával zajímavé převleky, před kostelem se všichni vyfotilu do kroniky. Závěr patřil pochutinám. Někdo si dal pouze polévku, někdo přidal ovar a takticky vyčkával na čerstvé jitrnice. Dámy požadovaly svařák, muži ctili poctivého zrzka.

„Jsem tady poprvé, krátce bydlíme ve Strádově, přes chytrý telefon jsem se dozvěděl o této akci. Nálada je skvělá, mám tu i rodiče a také se jim tu líbí. Byl to pěkně dlouhý průvod usměvavých lidí, co se rádi baví. Mám takový dojem, že ochutnávka bude pokračovat ještě pěkně dlouho,“ tvrdil Jan Ježek a krátce pohladil svou malou dcerku po bílé čepici připomínající hlavu sněžného králíka.

Napočítal jsem deset klaunů, několik drsných indiánů na válečné stezce, dvě princezny, včelku Máju s doprovodem, sečtělého popeláře v oranžovém dresu, vodnickou jedenáctku na dovolené a několik hladových pekelníků s příborem. Medvěd tvrdil holčičce, že už je po večeři, řezník Jarda zval ke stolu…