Rozpadlé zdi, na některých místech stopy po ohni. Z děr ve zdi, kde dříve byla okna a dveře, lze zahlédnout zřícená patra. To není kulisa katastrofického filmu, ale předlická ulice Na Nivách.

„Ulice místním vadí. Ráda bych, kdyby ji město zbouralo a postavilo místo ní něco užitečného. Například nějakou fabriku, kde by lidé mohli pracovat nebo hřiště pro děti,“ řekla Ústečanka Libuše Zajíčková.

Možná se jí i mnohým dalším přání brzy splní. Rada města schválila vyhlášení zakázky na demolici domů. Předpokládané náklady jsou 16,5 milionu korun. Na to, až půjdou ruiny k zemi, se čeká od loňského roku, kdy je město odkoupilo od česko-rakouského podnikatele Jana Davida Horskyho za 400 tisíc korun. Tehdy ještě ale plánovalo zažádat o státní dotaci, nyní chce zbourat domy bez ní.

„Nevidím důvod, proč by mělo město bourat ulici z vlastních peněz, není to ekonomické. O dotaci mělo zažádat, už když ulici vykupovalo,“ uvedl místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika.

Podle magistrátu ale nebylo vhodné použít žádný dostupný dotační titul. „Jsou tam maximální limity dotace na 10 milionů korun a deset let musí pozemek zůstat ve vlastnictví města. To by město omezovalo při dalším rozhodování o využití pozemku s jiným investorem,“ vysvětlil Karel Rouč z tiskového oddělení magistrátu.

Město chce zchátralé činžáky srovnat se zemí ve dvou navazujících etapách. Jedna zahrnuje stržení dvanácti bytových domů podél levé strany ulice. Během druhé etapy dojde k demolici šesti bytových domů na pravé straně. Výběrové řízení na demolici první části domů město vyhlásí letos v listopadu. Dokončenou ji chce mít během čtyř měsíců.

Další konkurs město plánuje vypsat v září 2019 a na dokončení stanovilo šest měsíců. Všechny termíny jsou zatím jen orientační.

„Vybraný zhotovitel zajistí kromě úpravy terénu i úplnou likvidaci a uložení veškerých odpadů z provedených demolic jím navrženým způsobem,“ sdělila mluvčí města Romana Macová. Po dokončení demolice by měla být ulice připravena ke stavbě.

„O tom, co by mohlo být na místě zbouraných domů, zatím nebylo rozhodnuto, možností je více. Viděl jsem i návrhy s bytovou zástavbou,“ prohlásil Rouč. I jiní vidí budoucnost ulice v prostoru pro bydlení.

„Místo má lukrativní polohu, bylo by ideální pro stavbu rodinných domků. I když by to byla spousta práce, nejdříve by bylo potřeba vybudovat kanalizaci,“ řekl Karika. Někteří mají ale i jiný názor.

„Jedná se spíš o průmyslovou oblast. Lokalita je navíc poblíž míst, kde bydlí sociálně slabí. Stavět tam bydlení je podle mě nesmysl, na takovém místě by bylo neprodejné. Raději bych, kdyby tam město vybudovalo třeba sportoviště pro místní děti, které by jim dalo možnost smysluplně trávit čas,“ uvedl Miroslav Brož ze spolku Amare.

Anna Himmelová