Zástupci obvodu Severní Terasy a magistrátu plánují osobní schůzku s majitelem objektu Jaromírem Houžvičkou a též jednají o nejrůznějších návrzích co s vybydlenou budovou dál.

„Komunikace s panem Houžvičkou byla v posledních letech velmi obtížná, nepřebíral poštu a nehradil statisícové pohledávky, ani exekuce vzniklé na majetku nebyly důsledně vymáhány. Společně s naším právním zástupcem jsme začali hledat možné zákonné postupy. Zajímavé je, že po půl roce našich prvních aktivit pan Houžvička uhradil všechny své exekuce," sdělila starostka Severní Terasy Renata Zrníková.

S majitelem Máje plánuje vstoupit do osobního jednání co nejdříve.

„Chceme ho vyzvat k zabezpečení objektu a celkovému řešení situace. Od toho se budou odvíjet další kroky, jsme připraveni využít všechny zákonné možnosti. Vedení města jsem s případem již seznámila, shodli jsme se na tom, že je také v jeho zájmu pomoci při řešení tohoto případu," doplnila Zrníková.

Demolice hotelu je vypočítána zhruba na 20 až 30 milionů korun. Jaké konkrétní záměry s objektem má sám Houžvička, zatím není zřejmé. „Z dřívějška měl pan Houžvička představu, že by to městu prodal za desítky milionů, což je nereálné," podotkl náměstek primátorky Pavel Dufek.

Mocenské garnitury

„Hotel měl cenu zhruba půl miliardy, když se uzavíral," reagoval majitel Jaromír Houžvička. Podle něj za vším stojí mocenské garnitury v Ústí.

„Byla způsobená nevratná škoda obrovského rozsahu. Budu chtít, aby byli k zodpovědnosti dovedeni ti, kteří to způsobili. Ale vím, že jde o marný boj. Práva se nedovoláte, můžete mít tisíckrát pravdu, ale ta mašinérie je neprůstřelná. Jsou to kasty, které to území v Ústí ovládají. Je v tom zapletená policie, státní zástupci, soudci, místní samospráva, jedinec se tomu neubrání. Jedinou naději mám, a to bránit se u evropských orgánů," řekl Houžvička, který se i přesto jednání se zástupci města nebrání.

Problémy i jinde

Houžvičkovi patří také několik zchátralých objektů v dvoutisícové Sobotce na okraji Českého ráje či v Lomnici nad Popelkou v Libereckém kraji.

„U nás vlastní dva objekty, o které se dlouhodobě nestará. Jde o bývalou samoobsluhu, která je vybydlená a chátrá, a budovu původní kotelny. Tam jsme museli udělat i udržovací práce, které nám doposud nezaplatil," sdělil místostarosta Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm.

„Jestli mají v jiných městech podobný problém s panem Houžvičkou jako my, určitě se nebudeme bránit společné koordinaci," uvedla primátorka Věra Nechybová.

Majitel hotelu Máj na Severní Terase Jaromír Houžvička: Jednání se nebráním

Deníku se podařilo spojit s majitelem zchátralého hotelu Máj Jaromírem Houžvičkou. Ten říká, že se od počátku nebrání jednání s městem, už ale ztrácí životní sílu.

Proč to podle vás dopadlo s Májem tak, jak to dopadlo?
V čele hotelu byla původně nějaká paní ředitelka, jejíž manžel byl pracovníkem policie. A když se hotel privatizoval, tak jsem se jí tam připletl, já jsem se neměl stát majitelem. Státní podnik neměl za celé to období žádnou kontrolu, kradlo se tam a navenek se dělalo, že je hotel ve ztrátě. Když jsem v roce 1998 do hotelu přišel, vysvětlil jsem zaměstnancům, že jsem soukromá osoba, že jsem kupní hodnotu musel zaplatit a že nechci nic jiného, než aby si každý na sebe vydělal a ještě něco zbylo na provoz. Problémy byly hlavně v zimě. Nešlo vytápět jenom část hotelu, vždycky jste musel vytápět celý hotel. Přes zimu to bylo nejhorší období z hlediska nákladů. Když jsme pak hotel od prosince do jara uzavřeli, došlo k páchání zločinů, ze začátku byly loupané obklady, pak třeba během jednoho vniknutí zmizelo šedesát velkých televizí z pokojů. Bylo jedno ohledání za druhým a policie s tím nic nedělala. Byl jsem minimálně 250 krát na ohledání hotelu a přistižení pachatelé nikdy nebyli vedeni k zodpovědnosti. Od začátku šlo o to dostat mě do bezvýchodného stavu a připravit mě o vlastnictví hotelu.

Nebráníte se v současnosti jednání s vedením města?
Já jsem se od počátku nebránil žádnému jednání. Vždycky jsem se se všemi snažil jednat rovně. V Ústí mě ale zaskočilo, že je tam parta, která to ovládá. Hájí si své zájmy, ale nehájí zájmy území a lidí, kteří tam žijí. Nejrychlejší by samozřejmě bylo najít nějakou dohodu s městem nebo s jiným silným partnerem. Já už na to ale životní sílu nemám, přestože si myslím, že by to bylo poměrně rychle realizovatelné. Bylo by ideální, kdyby v rámci dotačních programů, které jsou na brownfieldy, město jednalo, a myslím si, že pak během řekněme dvou let by šlo hotel dostat do super stavu, který by dělal radost tomu území.