Děti na prvním stupni základní školy nebaví čtení, dávají přednost internetu, chytrým telefonům a počítačovým hrám. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky už podesáté chystá velkolepé čtenářské finále prvňáčků.

Trmičtí mají svou knihovnu v útrobách romantického zámečku, kde vládne Vlasta Součková a ta dovede získat pro školáky zajímavé hosty. Na pomoc akci "Už jsem školák - kniha pro prvňáčka" přispěchal v březnu vynikající ilustrátor dětských knih Jiří Fixl a děti mu s chutí zatleskaly. Ve čtvrtek přijela do Trmic mladá spisovatelka z Kadaně Petra Martíšková a zase to bylo fajn. Finále akce je plánováno na sedmého června, kdy do zámečku přijede spisovatel Marek Šolmes Srazil, aby v převleku krále pasoval prcky na nové čtenáře roku 2018.

"Už jako malá holka jsem ráda četla, když mi místní knihovna byla malá, začala jsem si psát do šuplíku. To mi bylo dvanáct let. Na gymnáziu v Kadani jsem milovala slohová cvičení, později na vysoké škole jsem se rozhodla, že zkusím napsat pohádku. První má kniha vyšla v roce 2006, dnes jich mám jedenáct a dvě další připravuji. Objíždím besedy, předčítám, vysvětluji ve školách i v knihovnách dětem, jak důležité je čtení knih," říká Petra Martíšková.

"Nemám ráda detektivky a horory, odpočinu si u romantiky, nebo historického románu. V zápisníku mám pozvánky hlavně z Moravy, tady jsem poprvé. Nová témata vznikají třeba při procházce v lese, ze stromu spadne na zem zelená šiška a já hned vidím nešikovného hejkala, který hledá štěstí. Doma sednu k počítači a za šest měsíců jdu k vydavateli. Píši hlavně pohádky a knihy pro mládež, ale mým snem je filmový scénář," tvrdí černovlasá dáma.

Po chvilce se přizná, že vede ještě taneční soubor a je šéfredaktorkou internetového magazínu pro ženy. Pokud by jste chtěli mít doma její knihu, tak doporučuji "Útěk za láskou". Na svých besedách se staršími dětmi ji hodně propaguje s ukázkou. Hlavní hrdinka totiž dělá parkur, ale bez koně.

Miroslav Vlach