Děti na prvním stupni základní školy nebaví čtení, dávají přednost internetu, chytrým telefonům a počítačovým hrám. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky už podesáté chystá velkolepé čtenářské finále prvňáčků.

Trmičtí mají svou knihovnu v útrobách romantického zámečku, kde vládne Vlasta Součková a ta dovede získat pro školáky zajímavé hosty. Na pomoc akci "Už jsem školák - kniha pro prvňáčka" přispěchal v březnu vynikající ilustrátor dětských knih Jiří Fixl a děti mu s chutí zatleskaly. Ve čtvrtek přijela do Trmic mladá spisovatelka z Kadaně Petra Martíšková a zase to bylo fajn. Finále akce je plánováno na sedmého června, kdy do zámečku přijede spisovatel Marek Šolmes Srazil, aby v převleku krále pasoval prcky na nové čtenáře roku 2018.

Žáci ze ZŠ a MŠ SNP 6 v Ústí nad Labem.
Ústečtí školáci vybojovali třetí místo v krajském kole volejbalu

"Už jako malá holka jsem ráda četla, když mi místní knihovna byla malá, začala jsem si psát do šuplíku. To mi bylo dvanáct let. Na gymnáziu v Kadani jsem milovala slohová cvičení, později na vysoké škole jsem se rozhodla, že zkusím napsat pohádku. První má kniha vyšla v roce 2006, dnes jich mám jedenáct a dvě další připravuji. Objíždím besedy, předčítám, vysvětluji ve školách i v knihovnách dětem, jak důležité je čtení knih," říká Petra Martíšková.

"Nemám ráda detektivky a horory, odpočinu si u romantiky, nebo historického románu. V zápisníku mám pozvánky hlavně z Moravy, tady jsem poprvé. Nová témata vznikají třeba při procházce v lese, ze stromu spadne na zem zelená šiška a já hned vidím nešikovného hejkala, který hledá štěstí. Doma sednu k počítači a za šest měsíců jdu k vydavateli. Píši hlavně pohádky a knihy pro mládež, ale mým snem je filmový scénář," tvrdí černovlasá dáma.

Po chvilce se přizná, že vede ještě taneční soubor a je šéfredaktorkou internetového magazínu pro ženy. Pokud by jste chtěli mít doma její knihu, tak doporučuji "Útěk za láskou". Na svých besedách se staršími dětmi ji hodně propaguje s ukázkou. Hlavní hrdinka totiž dělá parkur, ale bez koně.

Miroslav Vlach

Poslední zvonění studentů Oktávy A. z Gymnázia v Jateční ulici.
VIDEO: Poslední zvonění z Jatečky: Radost i kyselé tváře