Eva je z Lipska, chce jít studovat pedagogiku. Za její překvapivě dobrou češtinou je pobyt v Ostravě. „Pracuji tam jako dobrovolnice s dětmi, česky umím jen málo," řekla skromně.

Na semináři Vyjděte ven a komunikujte! však v kulturním centru v Řehlovicích mezi svými německými vrstevníky vyniká.

„Máme tu dvanáct studentů Čechů a Němců a snažíme se, aby spolu našli společnou řeč, lépe poznali, jak se žije v jiné zemi, jaké tam mají lidé zvyky," vysvětlila vedoucí centra Lenka Holíková. Účastníci semináře si sami připravují snídaně a večeře, drží služby a je na nich i část programu. „Pojedeme do Terezína i do Lidic, ale co budou dělat dál, je většinou na nich," řekla Lenka Holíková.

ROZUMÍ ČESKÉMU VTIPU

Seminář začal v pondělí dopoledne prohlídkou kulturního centra, které vzniklo v bývalém poplužním dvoře. Co to je, pochopili němečtí účastníci rychle, českému rčení „drzé čelo lepší než poplužní dvůr" se zasmáli za pár vteřin.

„Odpoledne půjdeme do přírody a k večeři bude salát," plánovala Eva.

„Salát je napsaný na ledničce, takže asi opravdu bude," poznamenal Petr, student gymnázia na Severní Terase. Na seminář se přihlásil kvůli setkání s novými lidmi a také kvůli jazyku. „Chtěl bych se němčině více věnovat, hodí se při dalším studiu," dodal Petr.